Приватниот сектор веќе трети месец ја чека мерката за субвенционирање на плати

Производството во текстилниот сектор е во слободен пад, оценува Ангел Димитров од Организација на работодавачи. Посочува дека приватниот сектор веќе трети ...
| | веќе видена | слични

Канцеларијата на Народниот правобранител лани примила околу 40 барања, три пати повеќе од претходната година. Во последните неколку години се случија ...
| | веќе видена | слични

Формиран е Гласен синдикат на работниците, кој првенствено ќе се бори за работничките права во текстилниот сектор, со цел во иднина да се формираат и други ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Платите на функционерите нема да се намалуваат ниту ќе останат исти, туку минимално ќе се зголемат. И покрај тоа што спречија енормно зголемување од 15,3 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Гранскиот независен синдикат на полицијата (НСП) од Владата и нејзиниот Економско-социјален совет (ЕСС) бара платите на полицијата да бидат усогласени со ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на НСП Гоце Делчев на прес-конференција ги повика министрите во ЕСС, кој секој март се состанува со синдикатите и работодавците за покачување на ...
| | веќе видена | слични

Предложените измени на Законот за плати на функционерите со намалување на коефициентите, според актуелниот претседател Стево Пендаровски, не се трајно решение. ...
| | веќе видена | слични

Една од првите работи што треба да ги направи новиот парламентарен состав е да најде трајно решение за платите на функционерите, затоа што само намалувањето на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Стево Пендаровски не смета дека законите за намалување на платите на функционерите се трајно решение, но поради предизборниот период овој проблем ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На прагот сме да ја поздравиме историската победа со мнозинство пратеници во македонскиот парламент на коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ...
сите 772 | | | веќе видена

ГЛАСАА БОЛНИТЕ, ЗАТВОРЕНИЦИТЕ И ДИЈАСПОРАТА Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски вечерва соопшти дека денешниот изборен ден ...
сите 343 | | | веќе видена

Иран се закани дека ако Израел пак изврши напад на нивна територија, прашање е дали ќе остане нешто од нив. Иранскиот претседател Ибрахим Раиси го доведе во ...
сите 273 | | | веќе видена

Во основно училиште на подрачјето на населба Влае во Скопје, вчера во 12:40 часот, полициски службеници од ЕВР ОКР Карпош лишиле од слобода ученик (штитеник од ...
сите 320 | | | веќе видена

ЈП Паркинзи на општина Центар и општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на една недела санкционираа 229 непрописно паркирани ...
сите 121 | | | веќе видена

Во врска со претстојните избори денеска во просториите на Министерството за внатрешни работи, министерот Панче Тошковски одржа состанок на кој присуствуваа ...
сите 144 | | | веќе видена

Целта на СДСМ и коалицијата е да обезбедиме поквалитетен живот и иднина која ќе ги задржи нашите деца тука во Македонија. Да обезбедиме иднина на среќни и ...
сите 117 | | | веќе видена

Како што пренесува CNN, најголемите регистрирани поплави во ОАЕ биле толку интензивни што можеле да се следат со денови преку сателити од вселената, откако ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Приватниот сектор веќе трети месец ја чека мерката за субвенционирање на плати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: