Десетици британски компании експериментираа со четиридневна работна недела, резултатите се одлични

Една година по завршувањето на најголемиот светски експеримент со четиридневната работна недела, огромното мнозинство компании кои учествуваа сè уште им ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Единствениот пазар на труд на Србија, Албанија и Северна Македонија е официјално воспоставен од денеска, изјави министерот за финансии Синиша Мали и додаде ...
| | веќе видена | слични
7 копии

За граѓаните на Северна Македонија, Србија и Албанија од денеска е овозможен слободен пристап до пазарот на трудот во овие три земји, во рамки на иницијативата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од денеска функционира единствениот пазар на труд на Отворен Балкан, чии членки се С. Македонија, Србија и Албанија, што значи дека сите граѓани ќе можат да се ...
| | веќе видена | слични
9 копии
2 копии
2 копии

Борбата на Германија да го реши недостигот од милиони квалификувани работници може да ја чини земјата како една од водечките економии во светот, доколку ...
| | веќе видена | слични

Недостигот на работна сила - и квалификувани и неквалификувани работници - го кочи економскиот развој во Германија. Според федералниот министер за труд, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новинарот Фуркан Салиу се пожали дека полицијата бришела доказен материјал. За ова тој пишува на социјалните мрежи. Тој вели дека бришењето докази е кривично ...
сите 124 | | | веќе видена

Вечерва со бројното присуство потврдуваме дека ова не е вмровска општина како што некои мислат, туку е општина на граѓани кои сакаат својата државата, ...
сите 395 | | | веќе видена

Идејата дека со пораст на платите и разните социјални трансфери ќе ја стимулираме потрошувачката и така ќе го поттикнеме економскиот раст доведе само до ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Десетици британски компании експериментираа со четиридневна работна недела, резултатите се одлични

Од:
До кого (е-маил):
Порака: