ПАД НА ПРОФИТОТ ЗА 80%: Британскиот банкарски гигант HSBC во проблеми поради слабата кинеска економија

Време зa читање: 3 минути HSBC забележа голем пад на кварталната добивка во средата, откако претрпе удар од 3 милијарди долари на својот удел во Кинеската ...
| | веќе видена | слични

Хрватскиот БДП се зголеми за 4,3 отсто во последниот квартал лани. Поради растот на потрошувачката и инвестициите, хрватската економија порасна во четвртиот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Германскиот хемиски гигант BASF во петокот извести за остар пад на приходите во 2023 година, поради пониските цени и послабата продажба и сигнализираше нов ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Економијата на Израел трпи еден од најлошите падови по Втората светска војна со парализирани бизниси, голем број луѓе од граничните области на Газа принудени ...
| | веќе видена | слични

 Во четвртиот квартал од 2023 година, германската економија падна за 0,3 отсто во однос на претходниот квартал и за 0,2 отсто во однос на четвртиот квартал од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Швајцарскиот прехранбен гигант Нестле објави дека неговите приходи благо паднале во 2023 година под притисок на неповолните девизни курсеви и стагнантната ...
| | веќе видена | слични

„Bayer“ планира да ја намали својата дивиденда за 95% во обид да го плати долгот во време кога германската компанија се обидува да се опорави од повеќе кризи, ...
| | веќе видена | слични

Веста дека „бран отпуштања ја тоне Германија“ не е новост, таа често ги полни колумните во весниците во последните неколку месеци. Масовни отпуштања се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата определба е европска Македонија, зашто сакаме европско образование и европско здравство за сите граѓани. Доброто образование е гаранција за добра, ...
сите 415 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во ИЕ4, на прес-конференција зборуваше за криминалот и корупцијата коишто се случуваат во Општата болница во ...
сите 617 | | | веќе видена

Официјални претставници на Народниот фронт за мобилизација (ПМФ) првично ја опишаа експлозијата во базата Калсу во централен Ирак како резултат на воздушен ...
сите 166 | | | веќе видена

36 годишна скопјанка е уапсена во Битола поради проституција. Таа била затекната како нуди сексуални услуги и била лишена од слобода. „На 20.04.2024 во 21.45 ...
сите 192 | | | веќе видена

Продолжуваат кампањите за претстојните претседателски и парламентарни избори, каде претседателските кандидати, како и кандидатите за пратеници во шесте изборни ...
сите 173 | | | веќе видена

„Воената поддршка за режимот во Киев е директна финансиска помош за терористичките активности. Помошта за Тајван е мешање во внатрешните работи на Кина. ...
сите 173 | | | веќе видена

„Македонија низ својата историја водела многу борби, имала препреки и проблеми, но македонскиот народ секогаш знаел да изнајде соодветно решение и да стави ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПАД НА ПРОФИТОТ ЗА 80%: Британскиот банкарски гигант HSBC во проблеми поради слабата кинеска економија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: