За вработувања на млади 32,4 милиони евра – дали мерките даваат долгорочни ефекти?


Највисоки, милионски суми за „самовработување“ и за „нови работни места“, таргет млади невработени лица од 15 до 29 години. Со новиот Оперативен план за 2024 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Хаосот кој СДС и ДУИ го создадоа во изминатите години власт, се протега апсолутно во сите области без исклучок. Ваква нефункционалност на институциите под ...
| | веќе видена | слични

Во една општина во која има барем една државна детска градинка згрижени се 27% од децата до шестгодишна возраст. Со ова вработени се 35% од работоспособните ...
| | веќе видена | слични
5 копии
2 копии

Од 2020 година, кога беше воведена мерката младински додаток, досега ја искористиле 13.000 млади лица. Со мерката „Младински додаток“, којашто ја воведе ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Од вкупниот број на невработени лица во државата, по над 10 000 има само во три градови, Скопје, Тетово и Куманово, пишува Порталб.мк . Освен во овие три ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бројот на жени со високо образование кои се невработени е дупло поголем од бројот на невработени мажи, пишува во новата Стратегија за родова еднаквост на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Растот на платите кои СДСМ ги обезбедува во континуитет се значајни за сите работници, но и особено за младите. Со мерката „Младински додаток”, којашто ја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Добар ден на сите, благодарам на интересот. Денеска е посебен ден, денеска е убав ден, сончев ден, ден кога треба граѓаните да излезат и да гласаат. Ден кога ...
сите 463 | | | веќе видена

Вечерва на прес конференција, лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски им се заблагодари на граѓаните што гласаа во првиот круг. Како што рече, задоволен е што ...
сите 292 | | | веќе видена

Коносителната на листата за пратеници на СДСМ во петтата изборна единица изјави дека програмата на СДСМ има реален план за побрзо да им ја донесеме на младите ...
сите 270 | | | веќе видена

Нов влажен бран ќе ја зафати Македонија од вечерва, велат синоптичарите. - По денешниот претежно стабилен и сув ден со повеќе сончеви периоди, во текот на ...
сите 286 | | | веќе видена

Докторот Нико Беќаровски ја претстави екипата со која го крена гласот против самоволието на економската директорка на Клиниката за токсикологија Бесија Иљази ...
сите 100 | | | веќе видена

Во Македонија денеска е првиот круг од претседателските избори, во чија позадина е одлучувачкото прашање за иднината на таа земја: да ги прифати или не ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За вработувања на млади 32,4 милиони евра – дали мерките даваат долгорочни ефекти?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: