ЧЕСТО МЕНУВАЊЕ РАБОТНИ МЕСТА: Предност или мана за работниците?

Последниве три години, рестораните во Хрватска се борат со хроничен недостиг од работници, поради што зависат од увезена работна сила. Има недостиг од келнери, ...
| | веќе видена | слични

Потрагата по келнери, готвачи и мајстори за скара во Србија трае и во вонсезоната, а дефицитот од овие работни места ќе се почувствува во пресрет на летото. ...
| | веќе видена | слични

Кога во 2023 година стапија на сила законските измени со кои неделата беше прогласена за неработен ден, работодавачите предупредуваа дека тоа може на крајот да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со голема помпа, компаниите ги отфрлаат четиригодишните дипломи од своите огласи за работа, претворајќи го концептот на „вработување базирано на вештини“ во ...
| | веќе видена | слични

Ресторантите во Хрватска предупредуваат на бројни проблеми. Еден од нив е големиот недостиг од работници. Одливот на квалитетни келнери во странство трае со ...
| | веќе видена | слични

Луѓе во поодминати години одат на сезонска работа во Хрватска. Станува збор за луѓе кои се пред пензија, ги има и мажи и жени, кои се во добра кондиција, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот пратеник Кирјакос Велопулос го искина Преспанскиот договор од говорницата во Собранието. Лидерот на десничарско-националистичка партија „Грчко ...
сите 389 | | | веќе видена

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, ги објави првичните резултати од одржаните претседателски и парламентарни избори. Гордана ...
сите 279 | | | веќе видена

По одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за изборните резултати, дел од коалициите најавија жалби до Управниот суд. Од 27 приговори што ...
сите 135 | | | веќе видена

Израелската војска објави снимка од беспилотно летало на вооружени мажи кои стојат до возило означено со ОН во комплексот на Обединетите нации во градот Рафах, ...
сите 468 | | | веќе видена

Иако во периодот што следи Гордана Силјановска Давкова ќе треба да достави нов анкетен лист со имотот што го поседува, „Фактор“ го разгледа нејзиниот актуелен ...
сите 95 | | | веќе видена

Вработените на Клиниката за токсикологија демантираат дека нивниот колега д-р Нико Беќаровски ги навредувал дел од вработените на национална основа. Ваквиот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЧЕСТО МЕНУВАЊЕ РАБОТНИ МЕСТА: Предност или мана за работниците?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: