СТЕФАНИЈА И ХАТИЏЕ СЕГА ИМААТ ПОУБАВ ЖИВОТ - пет дена откако примија Трикафта, подобро дишат и имаат зголемен апетит


Министерот за здравство д-р Илир Демири денеска посети две пациентки со цистична фиброза кои во примија лекот Трикафта на Клиниката за детски болести. ...
| | веќе видена | слични

Заменик министерката за здравство, Маја Манолева, во интервју за Слбоден печат истакна дека сите вакцини што се во нашата земја се безбедни и сигурни, додека ...
| | веќе видена | слични

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи Филип Здравески 24.02.2024 / ...
| | веќе видена | слични

Семејствата со ретки болести во нашата земја немаат баш совршен живот. Живеат под стрес, без доволно лекови и услуги, често се заложници на долги и ...
| | веќе видена | слични

Доколку денеска, утре или на крајот на месецот некој добие дијагноза на ретка болест, ќе чека најмалку една година за да ја добие неопходната терапија. ...
| | веќе видена | слични

Здружението Живот со предизвици и Здружението на лекари по општа семејна медицина започнуваат кампања за подобрo и рано дијагностицирање на ретките болести. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

За оваа цел денеска од Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици“ по повод денот на ретки болести почнаа заедничка кампања со Здружението на ...
| | веќе видена | слични

Од доцно дијагностицирање на болеста до немање терапија. Пациентите со ретки болести постојано се соочуваат со предизвици. Секоја година лековите доцнат поради ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва изјави дека се слушнал со претседателскиот кандидат, Арбен Таравари, при што му честитал за денешните избори ...
сите 733 | | | веќе видена

Либанската милитантна група Хезболах денеска соопшти дека истрелала десетици ракети врз пограничниот град Шомера во северен Израел, откако израелската ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на коалицијата „Европски фронт“ предводена од ДУИ Бујар Османи денеска гласаше во избирачкото место во ОУ „Адем Јашари“ во Општина ...
сите 174 | | | веќе видена

Коносителната на листата за пратеници на СДСМ во петтата изборна единица изјави дека програмата на СДСМ има реален план за побрзо да им ја донесеме на младите ...
сите 270 | | | веќе видена

Нов влажен бран ќе ја зафати Македонија од вечерва, велат синоптичарите. - По денешниот претежно стабилен и сув ден со повеќе сончеви периоди, во текот на ...
сите 286 | | | веќе видена

Со реториката каква што ја има опозицијата на чело со ВМРО-ДПМНЕ, не верувам дека гласовите на албанскиот електорат ќе се прелеат кај било кого друг, освен кај ...
сите 300 | | | веќе видена

Докторот Нико Беќаровски ја претстави екипата со која го крена гласот против самоволието на економската директорка на Клиниката за токсикологија Бесија Иљази ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СТЕФАНИЈА И ХАТИЏЕ СЕГА ИМААТ ПОУБАВ ЖИВОТ - пет дена откако примија Трикафта, подобро дишат и имаат зголемен апетит

Од:
До кого (е-маил):
Порака: