СТАТИСТИКА: Колку Македонци работат на Косово?

2 копии

Со законските измени кои се подготвуваат со цел да се подобрат условите за увоз на странска работна сила, МВР планира да го зајакне надзорот врз работодавачите ...
| | веќе видена | слични

Оние кои зборуваат англиски и планираат да се преселат во Европа треба да знаат дека не сите зборуваат течно странски јазици, додека одредени земји бараат веќе ...
| | веќе видена | слични

Дали барате нов почеток? Ако размислувате за промена на кариерата, усвојување поинаков начин на живот или бркате доживотен сон, преселувањето во Северна Европа ...
| | веќе видена | слични

Јапонија се подготвува да воведе дигитална номадска виза која веројатно ќе биде достапна од наредниот месец. Оваа виза ќе им овозможи на граѓаните од 49 земји, ...
| | веќе видена | слични

Последниот ден од минатата година имало 117.000 валидни дозволи за престој и работа за странци, соопшти МУП за Форбс Хрватска. Сепак, според (неофицијални) ...
| | веќе видена | слични

Италијанските државјани предничат со работни дозволи со околу 1.409 дозволи или 47,8 отсто од вкупно 2.948 Италијанци со дозволи за престој. -На второ место се ...
| | веќе видена | слични

Во Албанија, според статистиката од 2022 година, живеат вкупно 18.151 странски државјанин со регуларна дозвола за престој, од кои 43,7 отсто имаат дозвола за ...
| | веќе видена | слични

Косово во текот на 2023 година издало над 3.600 работни дозволи за странски државјани, од кои 211 за државјани на Македонија, јави дописникот на МИА од ...
| | веќе видена | слични

Останато

На листата на кандидати кои собираат потписи од граѓаните за претседател на државата се приклучи нов кандидат. Гоце Ристов ќе треба до петок да ги собере ...
сите 233 | | | веќе видена

Повеќе од 100.000 граѓани кои имаат право на глас на претстојните претседателски и парламентарни избори во Северна Македонија немаат важечка лична карта , а ...
сите 144 | | | веќе видена

НГИ „Коалиција на Египќани“ на претстојните претседателски избори, ќе ја поддржи кандидатката за претседател на Македонија, проф. д-р Гордана Силјановска ...
сите 199 | | | веќе видена

Меѓународна потерница за главниот бос на криминалната група „Дуќанџик“, Шеваљ Муареми е објавена на сајтот на Министерството за внатрешни работи (МВР), како и ...
сите 104 | | | веќе видена

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска изнесе детали за тоа како се случи над терените за скијање на Попова Шапка мечка да нападне дански ...
сите 92 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска во Прага ги повика сојузниците на Украина „да не бидат кукавици“ пред „незапирливата“ Русија. – Секако дека ...
сите 201 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против 40-годишниот З.Г. од Косово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“, ...
сите 246 | | | веќе видена

Бројките не лажат! Со чесен пристап, искрена намера и макотрпна работа, за помалку од еден месец успеавме значително да ги подобриме услугите во делот на ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СТАТИСТИКА: Колку Македонци работат на Косово?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: