Дејвид Камерон: Израел треба сериозно да размисли пред понатамошна акција во Газа


Израел треба да застане и сериозно да размисли пред да преземе какви било дополнителни дејствија во Рафах, изјави денеска британскиот министер за надворешни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дури и при имплементација на решение за две држави меѓу Израел и Палестинците, Тел Авив ќе ја задржи воената контрола врз сите палестински територии, изјави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска е вториот ден од сослушувањето пред Меѓународниот суд на правдата (МСП) за правните последици од израелската окупација на палестинските територии. ...
| | веќе видена | слични

Во обид да го заштити поморскиот сообраќај, трговијата и стабилноста на цените на производите, Европската унија почна поморска мисија „Аспидес“, за заштита на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Палестинската група Хамас соопшти дека ќе прифати договор за размена на затвореници само ако Израел се согласи на целосен прекин на огнот и влез на хуманитарна ...
| | веќе видена | слични

Сите земји-членки на Европската Унија (ЕУ), со исклучок на Унгарија, вчера побараа „моментална хуманитарна пауза“ на борбите во Газа, откако израелската армија ...
| | веќе видена | слични

Израел денеска ја нападна Газа со нови воздушни напади додека светските сили се борат со тоа како да постигнат примирје пред гласањето во Советот за безбедност ...
| | веќе видена | слични

САД предлагаат нацрт-резолуција на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се повикува на привремен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас и се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Потпретседателот и портпарол на Демократската унија за интеграција, Арбр Адеми на денешната прес-конференција рече дека од сите политички партии очекува ...
сите 327 | | | веќе видена

Тече рокот за собирање потписи на кандидатите за претседател на претстојните избори, а истовремено тече и рокот за пријавување за гласање на дијаспората. ...
сите 256 | | | веќе видена

Грција е единствена земја членка на ЕУ која има проблем со македонските пасоши и старото име на државата, Република Македонија. Иако шефот на дипломатијата ...
сите 261 | | | веќе видена

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев во интервју за Канал77 рече дека не може да стане збор за неорганизираност во МВР, ...
сите 139 | | | веќе видена

Во склоп со длабокиот циклонски систем кој е со центар над северозападна Европа, во следните часови и утре, најпрвин во западните, а потоа и во останатите ...
сите 175 | | | веќе видена

Претседателот на движењето ЗНАМ - За наша Македонија и градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, изјави дека државата не смее да биде заложник и дека ...
сите 33 | | | веќе видена

Продолжуваат жестоките борби во Појасот Газа, објави израелската армија, објавувајќи дека „неколку терористи биле убиени во воздушни напади и копнени судири во ...
сите 138 | | | веќе видена

Пред два дена се одржа 27-то изданиe на „Златна Бубамара, а помеѓу наградените беше и познатиот музички бренд „ДНК за нивната соработка со Раде Врчаковски – ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дејвид Камерон: Израел треба сериозно да размисли пред понатамошна акција во Газа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: