Чешки пратеник бара „европска армија“ – стравува Трамп да не биде реизбран


Чешкиот европратеник Микулаш Пекса вели дека на Европа ѝ треба сопствена армија бидејќи ЕУ не може да се потпре на заштитата на САД доколку Доналд Трамп биде ...
| | веќе видена | слични

Британската армија нема доволно ресурси за да се соочи со можна закана од Русија, предупреди поранешниот советник на Доналд Трамп за Украина, нагласувајќи ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Полскиот премиер Доналд Туск денеска по разговорот со шведскиот премиер Улф Кристерсон во Варшава изјави дека би била непростлива грешка доколку Унгарија стави ...
| | веќе видена | слични

„Би било непростлива грешка ако една земја членка на НАТО блокира друга држава која сака активно да работи во интерес на нашата заедничка безбедност. Шведска ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев повторно му се закани на Западот со сеопфатна нуклеарна војна доколку Русија по војната во Украина се врати на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Телото на Алексеј Навални, кој почина во руската казнена колонија каде што издржуваше долгогодишна затворска казна, и е предадено на мајка му, изјави ...
сите 459 | | | веќе видена

Иако изјавите на Таравари и на Ахмети околу новиот концепт за избор на претседател на државата многумина ги поврзуваат со некаква предизборна реторика, се ...
сите 235 | | | веќе видена

Тече рокот за собирање потписи на кандидатите за претседател на претстојните избори, а истовремено тече и рокот за пријавување за гласање на дијаспората. ...
сите 256 | | | веќе видена

Грција е единствена земја членка на ЕУ која има проблем со македонските пасоши и старото име на државата, Република Македонија. Иако шефот на дипломатијата ...
сите 294 | | | веќе видена

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев во интервју за Канал77 рече дека не може да стане збор за неорганизираност во МВР, ...
сите 139 | | | веќе видена

Војната во Украина мора да престане, таа го поткопува меѓународниот поредок заснован на правила, штети на нашата доверба, дијалог и капацитет за реализација. ...
сите 164 | | | веќе видена

Потпретседателот и портпарол на Демократската унија за интеграција, Арбр Адеми на денешната прес-конференција рече дека од сите политички партии очекува ...
сите 102 | | | веќе видена

Во склоп со длабокиот циклонски систем кој е со центар над северозападна Европа, во следните часови и утре, најпрвин во западните, а потоа и во останатите ...
сите 175 | | | веќе видена

Откако Кремљ се огласи за изјавата на американскиот претседател Џо Бајден дека „Владимир Путин е луд кучкин син“, реагираше и самиот руски претседател.Рускиот ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чешки пратеник бара „европска армија“ – стравува Трамп да не биде реизбран

Од:
До кого (е-маил):
Порака: