Затвори го пенџерчето

Загадувањето на воздухот секоја година убива над 5.500 луѓе годишно во Македонија, а најопасниот полутант се ситните честички ПМ ( particulate matter ) и за ...
| | веќе видена | слични

Како што се наведува во истражувањето, во многу загадените урбани области мозоците на милиони деца се погодени од штетните ефекти што произлегуваат од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во лабораторија во Манчестер волонтери држат маски на лицата и вдишуваат загаден воздух.За да им помогнат на научниците да откријат како влијае загадувањето ...
| | веќе видена | слични

Прекумерното загадување на воздухот и утрово е присутно на скопското подрачје. Скопје утрово се најде на 12-то место по загаденост во светот, при што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Надлежностите и ресурсите на Градот Скопје за справувањето со аерозагаувањето се лимитирани. Она што е во наш домен е во целост спроведено, а со препораки ...
| | веќе видена | слични

Загадувањето на воздухот претставува концентрација на штетни материи надвор од границата на толеранција, што директно го оштетува и го влошува здравјето на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Државната изборна комисија денеска, на 105. седница која е во тек, ги објавува конечните резултати за распределба на мандатите за пратеници по изборни едници ...
сите 249 | | | веќе видена

Израелските сили, исто така, зазедоа дел од теренот во Рафа, јужен град во близина на египетската граница, кој е преполн со раселени луѓе. Израелската војска ...
сите 420 | | | веќе видена

Ахмети, не губи контрола, биди смирен, терај сo мултиетничката коалиција и биди конструктивна опозиција, му порача коалицијата Вреди на лидерот на ДУИ, Али ...
сите 130 | | | веќе видена

По три часа заврши состанокот на претседателството на Демократска унија за интеграција (ДУИ) во нивното седиште во тетовска Мала Речица, по што беше најавено ...
сите 44 | | | веќе видена

„Не забораваме и на другите правци на битките, освен на Харков: Краматорск, Покровски, Кураково, јужните правци - каде и да е тешко нашите сили му пружаат ...
сите 285 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Затвори го пенџерчето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: