Ангеловска-Бежоска: Идната каматна политика ќе зависи од инфлацијата, девизниот пазар и поставеноста на ЕЦБ

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска вели дека олабавувањето на монетарната политика во идниот период ќе зависи од три фактори − движењето ...
| | веќе видена | слични

Во 2023 година, комплексниот пејзаж на глобалната економија беше исполнет со мноштво предизвици, но и можности. Додека најголемиот дел од економиите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Omne finis est nova initium, или секој крај е нов почеток. Ние веќе сме пред вратата на новата 2024 година. Но, пред да зачекориме кон новата, да се осврнеме ...
| | веќе видена | слични

Мерките коишто ги преземаше Народната банка во изминатиот период вродија со плод. Годинава инфлацијата и натаму забавува и од 19,8% во октомври минатата ...
| | веќе видена | слични

Во ноември 2023 година, просечната каматна стапка на вкупните кредити изнесува 5,48% и бележи минимално месечно намалување од 0,01 п.п., додека на годишно ниво ...
| | веќе видена | слични

Банките како едвај да чекаа Народна банка да стопира со зголемувањето на каматните стапки на благајничките записи, за и тие малку да ги намалат своите каматни ...
| | веќе видена | слични

Комерцијалните банки почнаа да ги зголемуваат каматните стапки на депозитите на граѓаните. Како што потврди министерот за финансии Марко Приморац, планот е ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Просечната каматна стапка на вкупните депозити во ноември изнесува 1,74, а на кредитите 5,48 проценти. Месечните поместувања се ...
| | веќе видена | слични

Месечно зголемување на каматите на депозитите и намалување на каматите на кредитите, регистрира Народна банка во последниот извештај. Според податоците, кај ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Државната изборна комисија (ДИК) попладнево не го прифати приговорот од Европскиот фронт за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина ...
сите 333 | | | веќе видена

Пејачот Амар Исмани е убиениот 29-годишник во пукањето кое синоќа се случи на Пластичарска, потврдија преку социјалните мрежи од неговото семејство. „На Алах ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Српската радикална партија Воислав Шешељ го пофали изборот на новата македонска претседателка Гордана Силјановска-Давкова. Вели дека таа си ја ...
сите 199 | | | веќе видена

Преговорите на ЗНАМ со ВМРО-ДПМНЕ како партија која освои најмногу мандати на парламентарните избори се во финална фаза, вели Весна Бендевска од Движењето ЗНАМ ...
сите 308 | | | веќе видена

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА ЌЕ ГО ПОЧИТУВА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА Претседателката на државата, Гордана Силјановска-Давкова денеска изјави дека не го ...
сите 111 | | | веќе видена

УХМР информира дека до четврток, претежно во попладневните часови, ќе има појава на повремен пороен дожд и грмежи. Овие денови локално процесите ќе бидат во ...
сите 238 | | | веќе видена

– Израелски и египетски војници денеска разменија оган во близина на граничниот премин Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа, пишува Тајмс оф Израел. Според ...
сите 453 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангеловска-Бежоска: Идната каматна политика ќе зависи од инфлацијата, девизниот пазар и поставеноста на ЕЦБ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: