2024 година е петта година по ред со висок буџетски дефицит од над половина милијарда евра

Време зa читање: 8 минути На оваа Влада око не ѝ трепна при управувањето со јавните пари и јавниот долг за целиот нејзин мадат. Еден искусен и успешен домашен ...
| | веќе видена | слични

Во 2023 година, комплексниот пејзаж на глобалната економија беше исполнет со мноштво предизвици, но и можности. Додека најголемиот дел од економиите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Omne finis est nova initium, или секој крај е нов почеток. Ние веќе сме пред вратата на новата 2024 година. Но, пред да зачекориме кон новата, да се осврнеме ...
| | веќе видена | слични

Мерките коишто ги преземаше Народната банка во изминатиот период вродија со плод. Годинава инфлацијата и натаму забавува и од 19,8% во октомври минатата ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Според Извештајот за ризиците во банкарскиот систем во текот на третиот квартал, показателите за изложеноста на ризици на банкарскиот сектор се стабилни и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Довербата на нашите граѓани во денарот се огледа преку последните податоци за депозитите, според кои штедењето во домашна валута бележи раст од 11%, додека во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за финасии Фатмир Бесими во својата најнова колумна вели дека јазот меѓу домашната и европската стапка на инфлација е надминат, а тоа како што ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Просечна стапка на економскиот раст од 4,7% во следните 20 години и побрз раст на животниот стандард со за 70% повисок БДП по глава на жител, како и значително ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи ги водеше молитвите за време на прошталната церемонија за починатиот претседател и седум други, меѓу кои и министерот за ...
сите 347 | | | веќе видена

Последните случувања со големиот скандал за земање на мито од 10 илјади евра од страна на судијата Наќе Гроргиев и второсомничениот јавен обвинител Иџет Мемети ...
сите 202 | | | веќе видена

Израелските власти не се задоволни од фактот дека повеќе земји ќе ја признаат Палестина. Тие велат дека ова е награда за палестинската терористичка група ...
сите 368 | | | веќе видена

Ќе водиме принципиелна политика кон соседите, која ќе се темели на аргументи и на факти. Подготвени сме да работиме заедно со нашите соседи. Очекуваме од нив ...
сите 326 | | | веќе видена

Поплавени се дворови и подрумски простории во Драчево. Скопјанец на единствениот број за итни случаи 112 пријавил дека кај него, на улица „Драчевска“ во ...
сите 317 | | | веќе видена

Дисциплинска одговорност за службено лице кое извршило регистрација на моторно возило без присуство на сопственикот и три лица кои не ги констатирале ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

2024 година е петта година по ред со висок буџетски дефицит од над половина милијарда евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: