Киев нема уште многу извори за финансирање на војната


Украинците што живеат во странство се повикани во војска: Ако одбијат, им се закануваат казни Филип Здравески 21.12.2023 / 14:18 Свет Украински мажи на возраст ...
| | веќе видена | слични

Украински мажи на возраст меѓу 25 и 60 години кои живеат во странство се очекува да се пријават на воена служба, изјави министерот за одбрана Рустем Умеров. ...
| | веќе видена | слични

Властите во Киев имаат намера да ги повикаат Украинците кои заминале во странство на воена служба следната година, изјави украинскиот министер за одбрана ...
| | веќе видена | слични

Професорот Максим Камениецки од Киевскиот институт за меѓународни односи беше гостин на Нови Дан, во кој ја коментираше ситуацијата во Украина. „На ...
| | веќе видена | слични

Киев има намера да мобилизира до половина милион дополнителни војници, откри претседателот Володимир Зеленски додека војната со Русија се приближува кон ...
| | веќе видена | слични

Москва, Техерен и Пекинг ќе бидат најсреќни ако Конгресот не го одобри дополнителното барање на претседателот на САД, Џо Бајден, за помош за Украина и Израел, ...
| | веќе видена | слични

- Стејт департментот повика Конгресот да го одобри новиот пакет помош за Украина до крајот на оваа година. Оттаму укажаа дека Конгресот го поддржува тоа и може ...
| | веќе видена | слични

- Кремљ соопшти дека во моментов не постои неопходната основа за мировни преговори меѓу Русија и Украина, а мировниот план предложен од Киев е апсурден, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нетанјаху рече дека неговата влада „ќе стори сѐ што е потребно за да се одбрани“. Британската влада се надеваше дека разговорите ќе помогнат да се спречи ...
сите 553 | | | веќе видена

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, вели дека не е доцна за градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска да почне да ја работи својата ...
сите 185 | | | веќе видена

Премиерот рече дека на Геро ќе му биде дозволено да остане во Австралија поради неговото херојско дело. Французинот е наречен „човекот-пречка“ од медиумите во ...
сите 140 | | | веќе видена

Носителот на ИЕ3 и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки од митингот во Велес порача дека е време за промени, Македонија повторно да биде горда. Велешани ...
сите 413 | | | веќе видена

Ал Тани, чија земја заедно со Египет и Соединетите Американски Држави посредуваат меѓу Израел и Хамас, кажа дека „разговорите се во деликатна фаза“.„Се трудиме ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Киев нема уште многу извори за финансирање на војната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: