Костадиновска-Стојчевска: Проектите на националните установи од областа на културата во Тетово ги поддржуваме со над 14 милиони денари

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова денеска го посетија Тетово, градот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, денеска се сретна со директорката на Заводот и музеј – Битола, Мери Стојанова, со која разговараше за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Почетокот на следната година продолжува фазата за враќање на иконите украдени од верските храмови изнесени по незаконски пат. Членот на МАНУ Цветковски кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За 3 години Универзалната сала ќе биде целосно реконструирана и фукционална– изјави за Канал 5 министерката за култура Бисера Костадиновска- Стојевска. ...
| | веќе видена | слични

Враќањето на украдените икони од Албанија во Македонија беше прва реституција во регионот воопшто, а тоа најде место и во регионалните и светските медиуми. За ...
| | веќе видена | слични

Веста за враќањето на украдените икони од Албанија во Северна Македонија најде свое место и во регионалните и светските медиуми. Во медиумите беше пофалена ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Договорот потпишан од градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, што ние им го пративме е потпишан и вратен. Од понеделник се надевам дека ќе имаме и ...
| | веќе видена | слични

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вели дека имаме недостаток на стручен кадар за заштита на културно наследство, па затоа „стипендираме ...
| | веќе видена | слични

Министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска изјави дека иконите претставуваат заштитено културно добро и дека „ќе се погрижиме да го вратиме ...
| | веќе видена | слични

Незаконски изнесените икони, кои денеска беа предадени на македонската делегација во Тирана, од вечерва се изложени во Музејот на Северна Македонија. На ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи ги водеше молитвите за време на прошталната церемонија за починатиот претседател и седум други, меѓу кои и министерот за ...
сите 347 | | | веќе видена

Иџет Мемети утре ќе оди во Кривичниот суд да дознае зошто обвинителството бара тој да не ја напушта државата. Поранешниот народен правобранител и актуелен ...
сите 206 | | | веќе видена

Ќе водиме принципиелна политика кон соседите, која ќе се темели на аргументи и на факти. Подготвени сме да работиме заедно со нашите соседи. Очекуваме од нив ...
сите 306 | | | веќе видена

Поплавени се дворови и подрумски простории во Драчево. Скопјанец на единствениот број за итни случаи 112 пријавил дека кај него, на улица „Драчевска“ во ...
сите 317 | | | веќе видена

Дисциплинска одговорност за службено лице кое извршило регистрација на моторно возило без присуство на сопственикот и три лица кои не ги констатирале ...
сите 143 | | | веќе видена

Вработени во затворот „Идризово“ завршија на Токсикологија по пожарот во женското одделение. Пожарот го потврди и oд полицијата. „Вчера во 19.55 часот во СВР ...
сите 72 | | | веќе видена

Очекуваме дека Северна Македонија ќе продолжи по европскиот пат, кажа заменик-помошникот секретар на САД во заминување и специјален претставник за Западен ...
сите 385 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Костадиновска-Стојчевска: Проектите на националните установи од областа на културата во Тетово ги поддржуваме со над 14 милиони денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: