Како да се заштитите вие и децата од дипфејк заканите - Одмазничка порнографија, сајбер измами, кражби на идентитет

Неконтролираниот раст на вештачката интелигенција и особено на технологијата на „дипфејк“ може да ве направи жртва на бројни злоупотреби, од одмазничка ...
| | веќе видена | слични

Живееме во време на бум на фитнес индустријата, што е одлично од здравствен аспект, но и финансиската страна е задоволна. Луѓето кои се занимаваат со овој ...
| | веќе видена | слични

Заследете нѐ на ТелеграмGostivarpress.mk ·Водич: Останете безбедни на интернет, заштитете се од сајбер-малтретирање и вознемирување Во свет во кој дигиталните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дигиталните, нереални Барби модели на вештачката интелигенција (AI) стануваат сè почести, што за многумина претставува повод за анализа и критика за ...
| | веќе видена | слични

Автомеханичарите во Македонија се една од најплатените професии, кога станува збор за класичните занаети. Во 2023 година, како што дознаваме, просечната нето ...
| | веќе видена | слични

Можеби основната плата не е им е екстра висока, она што ја прави оваа дејност прималива е можноста да се зараби преку дополнителни часови или пак со приватни ...
| | веќе видена | слични

Елена Божиновска е млада инфлуенсерка-активистка за правата на децата од самохрани и еднородителски семејства. За нејзината работа во тоа поле, таа неодамна ја ...
| | веќе видена | слични

Храна, козметика, облека, разни скриени или нескриени реклами, сомнителни производи, но и голем број дезинформации и говор на омраза што доаѓаа од некои ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нетанјаху рече дека неговата влада „ќе стори сѐ што е потребно за да се одбрани“. Британската влада се надеваше дека разговорите ќе помогнат да се спречи ...
сите 553 | | | веќе видена

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, вели дека не е доцна за градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска да почне да ја работи својата ...
сите 185 | | | веќе видена

Премиерот рече дека на Геро ќе му биде дозволено да остане во Австралија поради неговото херојско дело. Французинот е наречен „човекот-пречка“ од медиумите во ...
сите 140 | | | веќе видена

Носителот на ИЕ3 и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки од митингот во Велес порача дека е време за промени, Македонија повторно да биде горда. Велешани ...
сите 413 | | | веќе видена

Ал Тани, чија земја заедно со Египет и Соединетите Американски Држави посредуваат меѓу Израел и Хамас, кажа дека „разговорите се во деликатна фаза“.„Се трудиме ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како да се заштитите вие и децата од дипфејк заканите - Одмазничка порнографија, сајбер измами, кражби на идентитет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: