ЕУ ќе го зајакнува влијанието на истражувањето и иновациите во процесот на креирање политики

- Советот на ЕУ усвои заклучоци со кои се предвидува зајакнување на влијанието и улогата на истражувањето и иновациите во процесот на креирање политики во ...
| | веќе видена | слични

Како се подготви Кина да продолжи со стабилен економски раст и развој Ако се погледнат заклучоците од клучниот состанок на кој беа поставени приоритетите на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Време зa читање: 3 минути Дигиталната трансформација стана честа тема во глобалната деловна заедница. Предностите што оваа трансформација ги носи, пред се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Време зa читање: 2 минути Поддршката на меѓународните финансиски организации е суштинска во процесот за поттикнување и обезбедување финансии во спроведувањето ...
| | веќе видена | слични

Годишната конференција за Централна економска работа се одржа во Пекинг од понеделник до вторник, додека кинеските лидери одлучуваа за приоритетите за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Повеќе од 50 отсто од младите лица во Европа сакаат поголема финансиска едукација, а високиот интерес за поголемо познавање на светот на финансиите главно се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Испреплетеноста на медиумската сопственост со уредништвото во редакциите има централно место во комплексниот мозаик на предизвици со медиумскиот интегритет во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Финансиските регулатори во САД за првпат ја наведоа вештачката интелигенција (ВИ) како ризик за финансискиот систем. Во својот последен годишен извештај, ...
| | веќе видена | слични

Американскиот Совет за надзор на финансиската стабилност (ФСОЦ) во својот годишен извештај наведува дека зголемената употреба на вештачката интелигенција во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нетанјаху рече дека неговата влада „ќе стори сѐ што е потребно за да се одбрани“. Британската влада се надеваше дека разговорите ќе помогнат да се спречи ...
сите 553 | | | веќе видена

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, вели дека не е доцна за градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска да почне да ја работи својата ...
сите 185 | | | веќе видена

Премиерот рече дека на Геро ќе му биде дозволено да остане во Австралија поради неговото херојско дело. Французинот е наречен „човекот-пречка“ од медиумите во ...
сите 140 | | | веќе видена

Носителот на ИЕ3 и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки од митингот во Велес порача дека е време за промени, Македонија повторно да биде горда. Велешани ...
сите 413 | | | веќе видена

Ал Тани, чија земја заедно со Египет и Соединетите Американски Држави посредуваат меѓу Израел и Хамас, кажа дека „разговорите се во деликатна фаза“.„Се трудиме ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ ќе го зајакнува влијанието на истражувањето и иновациите во процесот на креирање политики

Од:
До кого (е-маил):
Порака: