Бил Гејтс: Интернетот им помогна на „лудите“ да се пронајдат едни со други

7 копии

Мултимилијардерот Бил Гејтс првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот повеќе позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил ...
| | веќе видена | слични

Елена Божиновска е млада инфлуенсерка-активистка за правата на децата од самохрани и еднородителски семејства. За нејзината работа во тоа поле, таа неодамна ја ...
| | веќе видена | слични

Храна, козметика, облека, разни скриени или нескриени реклами, сомнителни производи, но и голем број дезинформации и говор на омраза што доаѓаа од некои ...
| | веќе видена | слични

Во последните десетина години, технолошкиот, информацискиот и економскиот развој на глобално ниво го промени начинот на кој стигнуваме до информациите, а го ...
| | веќе видена | слични

Неконтролираниот раст на вештачката интелигенција и особено на технологијата на „дипфејк“ може да ве направи жртва на бројни злоупотреби, од одмазничка ...
| | веќе видена | слични

Фото: Лична архива Гоше Николов е млад новинар во Новинската агенција Мета кој работи на теми поврзани со млади и она што нив ги засега, образование, социјални ...
| | веќе видена | слични

Аитана Лопез е првиот шпански модел креиран од вештачката интелигенција, со цел да ги замени инфлуенсерите кои рекламираат одредени производи. Нема сомнеж дека ...
| | веќе видена | слични

Според него, тој признава дека така размислувале луѓето кои ја започнале дигиталната револуција, меѓу кои бил и тој. Основачот на Мајкрософт очекувал дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

На 21 февруари, Британија воведе санкции за шест лица кои беа одговорни за арктичката казнена колонија каде што минатата недела почина рускиот опозициски лидер ...
сите 515 | | | веќе видена

Земјите-членки на ЕУ сами одлучуваат во однос на тоа како ќе се однесуваат со валидноста на македонските пасоши. Една земја има формален став, другите повеќе ...
сите 360 | | | веќе видена

Опозициската коалиција ќе ја порази Демократската унија за интеграција (ДУИ) на изборите со минимум два до три пратеници. Вака во дебатниот магазин Клик Плус ...
сите 254 | | | веќе видена

Во текот на изминатиот ден тројца патници кои сакале да ја минат македонската граница се приведени бидејќи имале несоодветни документи.Во едниот случај ...
сите 369 | | | веќе видена

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на граѓаните преку директен пренос на ...
сите 100 | | | веќе видена

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и неговиот близок ...
сите 142 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ води во секоја изборна единица а најубедливо во третата каде предвидувањата се дека ќе освои двојно повеќе пратеници од СДСМ. Ова е заклучокот од ...
сите 134 | | | веќе видена

Во нашата покана меѓудругото се вели: „...Канал 5 Телевизија, како единствена телевизија во Македонија која ги практикува светските позитивни професионални ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бил Гејтс: Интернетот им помогна на „лудите“ да се пронајдат едни со други

Од:
До кого (е-маил):
Порака: