МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

Мета и IBM лансираа сојуз на повеќе од 50 компании за вештачка интелигенција и истражувачки институции кои го туркаат таканаречениот отворен модел на вештачка ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Во својата порака за 57. Светски ден на мирот, папата Фрањо размислува за влијанието на вештачката интелигенција врз светскиот мир и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Елена Божиновска е млада инфлуенсерка-активистка за правата на децата од самохрани и еднородителски семејства. За нејзината работа во тоа поле, таа неодамна ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако 2023 година беше годината кога вештачката интелигенција стана вообичаена тема на секојдневниот разговор, тоа во голема мера се должи на Сем Алтман, извршен ...
| | веќе видена | слични

Храна, козметика, облека, разни скриени или нескриени реклами, сомнителни производи, но и голем број дезинформации и говор на омраза што доаѓаа од некои ...
| | веќе видена | слични

Во последните десетина години, технолошкиот, информацискиот и економскиот развој на глобално ниво го промени начинот на кој стигнуваме до информациите, а го ...
| | веќе видена | слични

Неконтролираниот раст на вештачката интелигенција и особено на технологијата на „дипфејк“ може да ве направи жртва на бројни злоупотреби, од одмазничка ...
| | веќе видена | слични

Фото: Лична архива Гоше Николов е млад новинар во Новинската агенција Мета кој работи на теми поврзани со млади и она што нив ги засега, образование, социјални ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Угледни Руси апелираат властите да го вратат телото на рускиот опозиционер Алексеј Навални на неговото семејство. Рускиот новинар, добитник на Нобеловата ...
сите 601 | | | веќе видена

Oд Град Скопје велат дека претседателот на Советот, Трајко Славески одлучи да не ја прифати иницијативата на градоначалничката Данела Арсовска за свикување на ...
сите 158 | | | веќе видена

TРКА ЗА СОБИРАЊЕ ПОТПИСИ На првиот Конгрес на политичката партија Движење ЗНАМ - За наша Македонија што се одржа синоќа во Скопје е официјализирана ...
сите 33 | | | веќе видена

Тешко носам одлуки, но стојам зад нив. Состојбата во која се наоѓа земјава бара од нас да не седиме како во ложа и да коментираме, туку да сториме нешто. Еден ...
сите 64 | | | веќе видена

Oд „Лекари без граници“ велат дека мали деца во Газа кои имаат само пет години им рекле дека сакаат да умрат. Додаваат дека во Газа е потребен прекин на огнот, ...
сите 53 | | | веќе видена

Во наредните 80-тина дена ќе слушнеме многу предлози, но не би ги коментирал, бидејќи на 8 мај граѓаните ќе кажат кои се предлозите што ги сакаат, вели ...
сите 65 | | | веќе видена

ДПМНЕ од сабајле се против уставното име на државата, на пладне се за а навечер не знаат, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски денеска во одговор на ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: