МИЗО: Намалување на корупцијата, бирократијата, унапредување на владеење на правото... се најбитни за странските инвеститори

Македонија како мала држава би можела да се позиционира подобро само преку креативни и конзистентни политики, сериозни анализи и професионално дејствување. ...
| | веќе видена | слични

Дигиталната трансформација стана честа тема во глобалната деловна заедница. Предностите што оваа трансформација ги носи, пред се зголемена ефикасност, заштеда ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Над 50 % од младите лица во Европа сакаат поголема финансиска едукација, а високиот интерес за поголемо познавање на светот на финансиите главно се должи на ...
| | веќе видена | слични

Испреплетеноста на медиумската сопственост со уредништвото во редакциите има централно место во комплексниот мозаик на предизвици со медиумскиот интегритет во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Поддршката на меѓународните финансиски организации е суштинска во процесот за поттикнување и обезбедување финансии во спроведувањето на зелената транзиција, за ...
| | веќе видена | слични

Граѓанските организации, со своите активности и проекти играат една од главните улоги во спроведувањето на Зелената агенда, од таа причина во тој процес клучно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На 13 декември беше одржана петтата работна средба на Работната група за следење на спроведувањето на Стратегијата за финансиска едукација и финансиска ...
| | веќе видена | слични

 Детали четврток, 14 декември 2023 Со цел да им даде поголема предност на своите студенти на пазарот на трудот, водечката македонска едукативно-технолошка ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 6 минути Побрзо вработување, дополнителни вештини за кариерна трансформација, најквалитетна и највредна едукативна понуда на нашиот пазар, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Политико Разликите меѓу германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон околу помошта за Украина се претвораат во отворено ...
сите 247 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска учествуваше на дебата насловена „Иднината на НАТО и Балканот: Искуства од Естонија” на која стана збор за ...
сите 115 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Јован Митрески, денеска, оствари средба со Ангел Ангелов, амбасадор на Република Бугарија во Република Северна Македонија, при што ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МИЗО: Намалување на корупцијата, бирократијата, унапредување на владеење на правото... се најбитни за странските инвеститори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: