Битиќи: Креирањето на Националната развојна стратегија е најважниот процес од осамостојувањето

Време зa читање: 3 минути Инклузивност и широка вклученост на голем број граѓани, на граѓанскиот и бизнис секторот, на институции, млади и ранливи групи, е ...
| | веќе видена | слични

Како родовата еднаквост и промовирање на женското лидерство може да донесе забрзан развој во општествениот и бизнис секторот? Кoлку секој поединец, вклучително ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СМАРТ Балкан програмата – Граѓанско општество за поврзан Западен Балкан, продолжува да ги зајакнува капацитетите на граѓанските организации со цел да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Советот на ЕУ усвои заклучоци со кои се предвидува зајакнување на влијанието и улогата на истражувањето и иновациите во процесот на креирање политики во ...
| | веќе видена | слични

Статистичките показатели на Светската Банка од 2019 година велат дека жените поседуваат 36% од бизнисите во ЕУ, наспроти тоа, жените во Македонија учествуваат ...
| | веќе видена | слични

Kако жените да бидат поуспешни во претприемништвото, жените кои ја предводат промената во циркуларната економија и одржливиот бизнис и жените во технологијата ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 400 претставници од национални институции, граѓанскиот сектор, експерти од различни области, голем број млади и младински организации, вчера и ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од спроведеното истражување за „Состојбата со насилство на младите во С. Македонија” покажуваат дека повеќе од 70 отсто од испитаниците го делат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Телото на Алексеј Навални, кој почина во руската казнена колонија каде што издржуваше долгогодишна затворска казна, и е предадено на мајка му, изјави ...
сите 531 | | | веќе видена

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев во интервју за Канал77 рече дека не може да стане збор за неорганизираност во МВР, ...
сите 331 | | | веќе видена

Потпретседателот и портпарол на Демократската унија за интеграција, Арбр Адеми на денешната прес-конференција рече дека од сите политички партии очекува ...
сите 281 | | | веќе видена

Пред два дена се одржа 27-то изданиe на „Златна Бубамара, а помеѓу наградените беше и познатиот музички бренд „ДНК за нивната соработка со Раде Врчаковски – ...
сите 198 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, се обрати од САД, со цел да се заблагодари на ДУИ за поддршката да биде кандидиран за претседател на Македонија. ...
сите 136 | | | веќе видена

Во склоп со длабокиот циклонски систем кој е со центар над северозападна Европа, во следните часови и утре, најпрвин во западните, а потоа и во останатите ...
сите 175 | | | веќе видена

Полициски службеници денеска лишиле од слобода малолетно лице на возраст од шеснаесет години, откако тоа физички ги нападнало. Според информациите од Секторот ...
сите 283 | | | веќе видена

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок отпатува во јужниот украински пристанишен град Одеса, на денот кога руската инвазија врз Украина ...
сите 126 | | | веќе видена

Обложувачница од Чаир пријавила дека синоќа вооружено лице се заканувало, искршило дел од инвентарот и одзело пари од вработениот. „На 23.02.2024 во 21.40 ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битиќи: Креирањето на Националната развојна стратегија е најважниот процес од осамостојувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: