Работници од Непал и од Бангладеш бараат работа во Македонија – ова се нивните услови

Работници од Непал и од Бангладеш упорно се обидуваат да најдат работа во Македонија преку македонските огласници. Тие се специјализирани за различни професии, ...
| | веќе видена | слични

Секоја трета компанија за производство на мебел во Хрватска веќе го намалила бројот на вработени, а причината е претстојната рецесија. Нарачките паѓаат велат ...
| | веќе видена | слични

Ако го прашате Филип Галековиќ, дрвото е прво. Но, не само затоа што е сопственик на компанија за преработка на дрво, туку и затоа што бизнисот со кој се ...
| | веќе видена | слични

Годината во која Хрватска го усвои еврото како домашна валута и стана дел од Шенген зоната беше одбележана со интензивен ангажман на компаниите што повеќе да ...
| | веќе видена | слични

Огласниците се преплавени со огласи за негувателки и болничарки во домови за стари лица. Со секој поминат ден, бројот на стари и изнемоштени лица во земјава се ...
| | веќе видена | слични

Во Швајцарија по околу 300 медицински сестри даваат отказ секој месец, што претставува голем предизвик за швајцарските болници. Високиот обем на работа, ...
| | веќе видена | слични

Поради дополнителни трошоци како што се барање работници, дозволи, преведувачи, учење и професионална обука, странскиот градежен работник е за околу 20 отсто ...
| | веќе видена | слични

Останато

„За какви било избори да се однесува, дијаспората е игнорирана и силувана во изборниот процес“ –овој коментар на соопштението дека иселениците нема да гласаат ...
сите 414 | | | веќе видена

Скопската обвинителка Жаклина Крстевска-Јосифовска ја заврши истражната постапкa, односно како што појаснуваат од ОЈО Скопје за
сите 210 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Љ.К.(66) од скопското село Стајковци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство“ по член ...
сите 98 | | | веќе видена

СВР Струмица, до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против градоначалник на една општина поради постоење основи на сомнение за ...
сите 77 | | | веќе видена

„ВД Премиерот Талат од Форино дал насоки за нов напад од некаков си секретар на Владата, кој подеднакво не знае што му е работата“, напиша градоначалничката на ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работници од Непал и од Бангладеш бараат работа во Македонија – ова се нивните услови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: