Поемата „Одгласот на тишината“ ново книжевно дело на Зоран Пејковски посветено на Ацо Шопов

2 копии

Деновиве во пресрет на 100-годишнината од раѓањето на класикот на македонската поезија и голем лиричар Ацо Шопов од печат излезе поемата „Одгласот на тишината“ ...
| | веќе видена | слични

Во фокусот на настанот беше одбележувањето на стогодишнината од раѓањето на македонскиот прославен поет Ацо Шопов, па во негова чест студентите што го ...
| | веќе видена | слични

Литературата и уметноста, а посебно поезијата, претставуваат еден голем дел од мојот живот и се неизоставен сегмент од моето делување како уметник, креативец и ...
| | веќе видена | слични

Со полагање на цвеќиња на споменикот Блаже Конески во центарот на Прилеп, делегации од НУ Завод и музеј Прилеп, од НУЦК „Марко Цепенков“; од општините Прилеп и ...
| | веќе видена | слични

Професор д-р Соња Здравкова-Џепароска е актуелен продекан за настава и наука на Факултетот за музичка уметност при Унивезитетот „Св. Кирил и Методиј“. Своите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Музејот на романската литература во Букурешт денеска ќе биде одбележан Денот на македонскиот јазик. На иницијатива на Амбасадата на Македонија во Романија, ...
| | веќе видена | слични

Денешниов ден во македонската историја и литератира е запишан како роденден на македонскиот поет Никола Јонков Вапцаров и ден за сеќавање на смртта на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Додека ДПМНЕ сее лаги и манипулира, нивните пратеници со дипломатски пасош со новото уставно име им се посмеваат на граѓаните, изјави портпаролката на СДСМ, ...
сите 234 | | | веќе видена

Шаренолика е понудата за претседателски кандидати. Најголем дел од партиите што ги номинираат кандидатите знаат дека шансите да победат се никакви, сепак ...
сите 259 | | | веќе видена

Македонската активистка од Франција, Сузана Сурловски-Георгиевска, претседателка на Асоцијацијата „Блаже Конески“ од Париз, сподели на Фејсбук за голготата на ...
сите 111 | | | веќе видена

Пропагандата на ВМРО-ДПМНЕ ја убедуваше јавноста дека Силјановска ќе победи на изборите во 2019 година. И Христијан Мицкоски јавно изјавуваше дека очекувал ...
сите 222 | | | веќе видена

Израелскиот кризен центар за силување ги повика Обединетите нации и другите меѓународни тела да се справат со „систематската, насочена сексуална злоупотреба“ ...
сите 79 | | | веќе видена

На 21 февруари, Британија воведе санкции за шест лица кои беа одговорни за арктичката казнена колонија каде што минатата недела почина рускиот опозициски лидер ...
сите 110 | | | веќе видена

Додека надвор од Собранието обезбедувањето на Мицкоски тепа полицајци, внатре, пратениците на ДПМНЕ блокираат закони со кои се овозможува решавање на ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поемата „Одгласот на тишината“ ново книжевно дело на Зоран Пејковски посветено на Ацо Шопов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: