Битиќи: Човечкиот капитал е клучен сегмент во Националната развојна стратегија


„Триесет годишното партнерство со Светска банка, се одбележува во време кога Северна Македонија започнува нов процес, а тоа е Националната развојна стратегија ...
| | веќе видена | слични

„Ние заборавиме дека само пред седум години извештаите на Европската комисија звучеа страшно, укажуваа на заробена држава кај нас во Северна Македонија. Денес ...
| | веќе видена | слични

Очекуваме на Самитот следната недела Советот да даде поддршка на Плаот за раст, бидејќи сега е во фаза на разгледување од државите членки. Тоа е планот за раст ...
| | веќе видена | слични

Скринингот бараше сериозен напор и од администрацијата и од Владата и од сите наши ангажирани луѓе во овој процес. Траеше 15 месеци, речиси сто работни дена ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по првиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Брисел заврши последниот билатерален состанок од поглавјето 31 во рамки на кластерот 6, во Европската комисија, кој почна на 15-ти септември 2022 година, ...
| | веќе видена | слични

Заменикот претседател на Владата за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија Бојан Маричиќ, во Брисел, посочи дека длабинскиот процес ја ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска во Брисел  учествувал на стратешкиот одбор на WBIF (Рамка за инвестиции за Западен Балкан) каде што го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На ден пред почетокот на рокот за собирање потписи за претседателски кандидати и за пратеници, во период од еден час најголемите политички партии ги соопштија ...
сите 496 | | | веќе видена

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев најавува дека нови 140 илјади обрасци за патни исправи пристигнуваат во земјава, а за ...
сите 311 | | | веќе видена

Израелскиот кризен центар за силување ги повика Обединетите нации и другите меѓународни тела да се справат со „систематската, насочена сексуална злоупотреба“ ...
сите 12 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност која кон крајот на денот ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната ...
сите 174 | | | веќе видена

Не може да има законски измени и решенија заради одредени случаи. Работата на законите не се заснова на поединечни случаи. Законите се општи правила што треба ...
сите 131 | | | веќе видена

Скопскиот Конзерваторски центар го поништи контроверзното позитивно мислење издадено за висококатницата кај поликлиника „Букурешт“ врз основа на кое потоа ...
сите 89 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден го нарече рускиот претседател Владимир Путин „луд кучкин син“ во синоќешниот говор на собирање средства за неговата ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битиќи: Човечкиот капитал е клучен сегмент во Националната развојна стратегија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: