ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Алиу: Администрацијата тешко ги менува навиките, МИОА креира закони кои ќе ги намалат злоупотребите во јавниот сектор


Јавната администрација со години е рак рана на македонското општество. Нефункционална, пренатрупана, служи за партиски пазарења и најмалку е во функција на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На вчерашната седница Владата, на предлог на заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, ја усвои новата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

УПОЗ, синдикатот кој ја застапува државната администрација, претпладнево излезе со реакција дека од март ниту еден вработен од овој сектор нема да добие ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу преку фејсбук страницата на Министерството соопшти дека денеска одобриле пет закони, кои како ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Стратегијата за транспарентност со Акциски план 2023-2026 година, предложена од Кабинетот на заменичката на ...
| | веќе видена | слични

На денешната владина седница, на предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, беа разгледани и утврдени предлози на закони коишто се ...
| | веќе видена | слични

Владата го задолжи Министерството за култура, по приемот на целокупната документација од Градот Скопје, да ја согледа проектно - техничката и финансиската ...
| | веќе видена | слични

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека државата ќе импокрива половина од трошоците за превоз на вработените во јавната администрација. Ова денеска било ...
| | веќе видена | слични

Министерството за информатичко општество и администрација во чиј домен се и медиумите подготви измени на законите за медиуми и Законот за аудио и аудиовизуелни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Шефот на Дирекцијата за комуникации на турското претседателство Фахретин Алтун соопшти дека Ердоган имал телефонски разговор со палестинскиот претседател ...
сите 312 | | | веќе видена

Најмалку седум лица се убиени, вклучувајќи го и напаѓачот, кој со нож бодеше луѓе во трговски центар во Сиднеј. Во нападот со нож, во кој не беше поштедено ...
сите 55 | | | веќе видена

Следува голема промена на времето. До почетокот на следната седмица ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Во вторник во ...
сите 172 | | | веќе видена

Обвинителството го очекува извештајот од претресите во КПУ Идризово, каде беа најдени два тунели кои затвореници ги подготвувале за бегство од најголемиот ...
сите 40 | | | веќе видена

Огласот за вработување на 1.117 здравствени работници е поништен, соопшти денеска Елена Петрова, дополнителен заменик-министер за финансии и според неа, со ова ...
сите 64 | | | веќе видена

Нема да дозволиме, порача лидерот на СДСМ од вечерашниот митинг во Општина Центар, лагата што помина во Скопје, проследена со хаосот и катастрофата што му се ...
сите 487 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Алиу: Администрацијата тешко ги менува навиките, МИОА креира закони кои ќе ги намалат злоупотребите во јавниот сектор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: