Ангеловска-Бежоска: Поради родовата нееднаквост губиме околу 18 отсто од БДП годишно

Земјите од регионот на Западен Балкан секоја година губат околу 18 отсто од БДП, поради родовиот јаз на пазарот на труд, при што две третини од загубата се ...
| | веќе видена | слични
3 копии
5 копии

„Ниту една земја не може самостојно и изолирано да се справува со предизвиците на сајбер безбедноста и сајбер отпорноста. Бидејќи, независно колку една земја е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во рамки на денешните активности на Глобалната конференција за градење сајбер капацитети, што се одржува во Акра, Гана, вицепремиерката Грковска учествуваше на ...
| | веќе видена | слични

Родовиот јаз во вработеноста во Европската унија сè уште опстојува. Разлики меѓу вработеноста кај мажите и жените била регистрирана и во 2022 година, објави ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, учествува на првата Глобална конференција на сајбер ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Затворањето на родовиот јаз е клучно за одржливиот раст и развој на економијата, со неговото затворање ќе се искористи целосниот потенцијал за поттикнување на ...
| | веќе видена | слични

Жените водат само 30 проценти од бизнисите во државата, главно само мали компании. Помалку од 50 проценти се активни на пазарот на труд. Жените во Македонија ...
| | веќе видена | слични

Бранка Настеска од „Настеска ЛБ консталтинг и финансии“ е добитник на наградата најдобра жена претприемач во категоријата на микро компании, Хајрули Душурини ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска беше дел од панел дискусијата „Улогата на националните, регионалните и локалните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Телото на Алексеј Навални, кој почина во руската казнена колонија каде што издржуваше долгогодишна затворска казна, и е предадено на мајка му, изјави ...
сите 529 | | | веќе видена

Иако изјавите на Таравари и на Ахмети околу новиот концепт за избор на претседател на државата многумина ги поврзуваат со некаква предизборна реторика, се ...
сите 235 | | | веќе видена

Тече рокот за собирање потписи на кандидатите за претседател на претстојните избори, а истовремено тече и рокот за пријавување за гласање на дијаспората. ...
сите 251 | | | веќе видена

Грција е единствена земја членка на ЕУ која има проблем со македонските пасоши и старото име на државата, Република Македонија. Иако шефот на дипломатијата ...
сите 263 | | | веќе видена

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев во интервју за Канал77 рече дека не може да стане збор за неорганизираност во МВР, ...
сите 139 | | | веќе видена

Пред два дена се одржа 27-то изданиe на „Златна Бубамара, а помеѓу наградените беше и познатиот музички бренд „ДНК за нивната соработка со Раде Врчаковски – ...
сите 193 | | | веќе видена

Потпретседателот и портпарол на Демократската унија за интеграција, Арбр Адеми на денешната прес-конференција рече дека од сите политички партии очекува ...
сите 113 | | | веќе видена

Во склоп со длабокиот циклонски систем кој е со центар над северозападна Европа, во следните часови и утре, најпрвин во западните, а потоа и во останатите ...
сите 175 | | | веќе видена

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок отпатува во јужниот украински пристанишен град Одеса, на денот кога руската инвазија врз Украина ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангеловска-Бежоска: Поради родовата нееднаквост губиме околу 18 отсто од БДП годишно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: