Ангеловска-Бежоска: 46% од младите кај нас имаат дебитна картичка, наспроти 86% во еврозоната

5 копии

Една од лекциите научени од Глобалната финансиска криза во 2008 година е дека соодветната финансиска писменост на населението претставува предуслов и за ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и заменик-министерот за финансии Филип Николоски ги доделија наградите освоени од учениците во ...
| | веќе видена | слични
2 копии
8 копии
4 копии

Време зa читање: 3 минути Гувернерката Ангеловска-Бежоска, на покана на министерката за финансии на Холандија и ОЕЦД, учествуваше на настан посветен на ...
| | веќе видена | слични

 На средбата, како што информираат денеска од Народната банка, се дискутирало за важноста на финансиската писменост за финансиското здравје на секој поединец. ...
| | веќе видена | слични

Како што информира Народната банка, средбата истовремено го означи и почетокот на втората фаза на проектот финансиран од холандското министерство за финансии и ...
| | веќе видена | слични

„Дигитализацијата во финансиите носи бројни предности, вклучително и подобар пристап до финансиите, којшто, пак, е важен за намалување на сиромаштијата и за ...
| | веќе видена | слични

Гувернерката Ангеловска-Бежоска, на покана на министерката за финансии на Холандија и ОЕЦД, учествуваше на настан посветен на финансиската едукација. Средбата ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 2 минути Деновите на финансиската писменост, коишто се организираат по седми пат, годинава ќе се одржат од 21 до 23 ноември. Организатори се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Огромен интерес предизвика најавената пресконференција на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Новинарски екипи од земјава но и од светот се ...
сите 493 | | | веќе видена

ЛАВРОВ СО ЖЕСТОК ГОВОР Шефот на руската дипломатија кој присуствува на пленарната седница на 30. Министерски совет на ОБСЕ во Скопје имаше жесток говор и силни ...
сите 200 | | | веќе видена

Израелските одбранбени сили потврдија дека Хамас предал две жени со двојно, руско и израелско, државјанство на Црвениот крст во Појасот Газа. – Според ...
сите 670 | | | веќе видена

Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 вели дека е важно Северна Македонија да ...
сите 340 | | | веќе видена

Унгарија нема да го поддржи предлогот на Европската унија за почеток на преговори за прием на Украина како членка на блокот, изјави Гергеј Гујаш, шеф на ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангеловска-Бежоска: 46% од младите кај нас имаат дебитна картичка, наспроти 86% во еврозоната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: