Што всушност значи скандирањето на сѐ попопуларната парола „од реката до морето“?


Во деновите и неделите по почетокот на војната меѓу Хамас и Израел, бројот на загинатите сигурно ќе расте, а употребата на слоганот „од реката до морето“ ги ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, одговарајќи на обвинувањата за западни двојни стандарди, денес рече дека меѓународното право мора да се ...
| | веќе видена | слични

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија Жозеп Борел денеска остро го осуди новото ...
| | веќе видена | слични

Влијанието на терористичките напади во Израел на 7 октомври беше толку силно што сега има периоди „пред 7 октомври“ и „по 7 октомври“. Светот не е ист. ...
| | веќе видена | слични

Специјални известувачи на Обединетите нации (ОН) ја изразија својата загриженост поради бранот напади, акти на одмазда, криминализација и санкции ширум светот ...
| | веќе видена | слични

- Доколку прекинот на огнот меѓу Хамас и Израел се реализира како што е договорено, двете страни ќе имаат пауза во борбите најмалку четири дена, се наведува во ...
| | веќе видена | слични

- Треба да може да се критикуваат постапките на Израел без обвинувања дека таквата критика значи омраза кон Евреите, изјави денеска во Европскиот парламент ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Балканот има проблеми поради однесувањето на Западот, оценува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. На прашање за македонско-бугарските ...
сите 551 | | | веќе видена

Денеска беа ослободени две жени, жителки на Израел, киднапирани на 7 октомври, за време на вооружениот напад изведен од Хамас. Израел објави дека тоа се ...
сите 425 | | | веќе видена

Министерството за здравство во Газа предводено од Хамас соопшти дека 21 лицe е убиеено во првите неколку часа од истекот на примирјето меѓу Израел и Хамас и ...
сите 183 | | | веќе видена

Степенот на безбедност во Скопје, за денешниот Самит на ОБСЕ е подигнат на високо ниво, сите капацитети на МВР се ставени на располагање и со тоа се ќе помине ...
сите 176 | | | веќе видена

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во пресрет на состанокот на НАТО во Брисел изјави дека намалувањето на вниманието на јавноста од ...
сите 106 | | | веќе видена

Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 вели дека е важно Северна Македонија да ...
сите 372 | | | веќе видена

Викендов во Македонија значителен пораст на дневните температури Денеска во текот на целиот ден нѐ очекува променливо облачно време со подолги сончеви периоди, ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што всушност значи скандирањето на сѐ попопуларната парола „од реката до морето“?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: