Зошто младите бегаат од Македонија и бараат подобар живот во странство?

Според една од анализите на Фондацијата Фридрих Еберт, повеќе од половина, односно 52,8 проценти од младите во Македонија би емигрирале во странство. Во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Работата во магацинот е таква што сте во затворени сали без дневна светлина - што значи дека можете да уживате во сонцето, односно во дневната светлина само за ...
| | веќе видена | слични

Проценките се дека повеќе од 77.000 млади луѓе од Македонија заминале во странство последните години. За шест проценти се намалил бројот на младите меѓу двата ...
| | веќе видена | слични

Речиси секојдневно полни автобуси со млади од Кичево го напуштаат градот и се упатуваат на печалба во поранешните југословенски републики Хрватска и Словенија, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Хамас вели дека е подготвен да започне преговори за ослободување на заробените израелски војници – откако ќе бидат ослободени сите жени и деца. Сепак, велат ...
сите 623 | | | веќе видена

Бојкотот на дел од делегациите на говорот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, неговите обвинувања кон Западот дека го уништува ОБСЕ, како и ...
сите 499 | | | веќе видена

Жолто известување е глобално полициско предупредување за исчезнато лице. Објавен е за жртви на киднапирања од родители, криминални киднапирања (киднапирања) ...
сите 193 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 183 | | | веќе видена

МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на знамето на ...
сите 93 | | | веќе видена

Ако го видите предлогот ќе видите дека е целосно асиметричен, односно во предлогот има само што добива Бугарија, а нема ништо што добива Македонија. И заради ...
сите 346 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто младите бегаат од Македонија и бараат подобар живот во странство?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: