ЦИВИЛ на Светскиот ден на децата: Конвенцијата за правата на детето мора да биде минимална основа, а не недостижен сон, СТОП за убивањето деца во војна

Конвенцијата на Обединетите нации за правата на детето стапува во сила на 20 ноември 1989 година. Оттогаш, овој датум се одбележува како Светски ден на децата. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градскиот совет на Барселона одобри декларација за прекин на односите со Израел додека не се постигне траен прекин на огнот во Газа и земјата не ги почитува ...
| | веќе видена | слични

По денешната средба на министерот Ивица Дачиќ со група амбасадори на арапските држави во Србија, МНР на Србија соопшти дека „Србија ги осудува сите форми на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Таткото на девојчето денеска е приведен и ќе биде до утре задржан во полициска станица, а се расчистува сега да се види каква е неговата инволвираност во ...
сите 376 | | | веќе видена

На маргините на самитот на ОБСЕ, почесниот конзул на Малта во Северна Македонија, Кочо Анѓушев имаше работен доручек со министерот за надворешни и европски ...
сите 258 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека војните се инхерентно непредвидливи и дека „треба да се подготвиме и за лоши вести од Украина“. ...
сите 129 | | | веќе видена

Шпанската национална полиција во заедничка акција со цариниците во јужното пристаниште Алгесирас заплени речиси еден тон кокаин скриен во контејнери испратени ...
сите 37 | | | веќе видена

Полицијата доцна синоќа во Валандово приведе 50-годишна жена од градот затоа што физички го нападнала нејзиниот сопруг. За настанот бил известен јавен ...
сите 217 | | | веќе видена

„Јас сум пријател на еврејскиот народ и на Израел“, рекол поранешниот гувернер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер, нежно прегрнувајќи го 14-годишното израелско ...
сите 62 | | | веќе видена

Владејачката партија преку прес-конференцијата на портпаролката Богданка Кузеска денеска ги објави износите кои во наредниве 5 месеци, пред изборите, ќе ги ...
сите 253 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦИВИЛ на Светскиот ден на децата: Конвенцијата за правата на детето мора да биде минимална основа, а не недостижен сон, СТОП за убивањето деца во војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: