Србија прогласи хрватски дипломат за персона нон грата

6 копии

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Бугарите негoдуваат бидејќи Србија е популарна од нив во Северна Македонија, јави дописникот на МИА од ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека ги подобриле односите со сите соседи освен со Хрватска и дека историско најдобри односи имаат со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ утрово, говорејќи за првиот секретар во Хрватската амбасада, Хрвоја Шнаједер, кој е прогласен за персона ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Хрватскиот министер за надворешни и европски работи Гордан Грлиќ Радман денеска во Сараево изјави дека Србија не треба да избегнува соработка и да прибегнува ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ вечерва истакна дека Србија прогласила хрватски дипломат за персона нон грата поради грубо кршење на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска се осврна на протерувањето на хрватскиот дипломат од Србија и рече дека официјален Загреб на тоа реагирал на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

– Протерувањето на хрватскиот дипломат од Србија не е продуктивна мерка и не придонесува за засилување и зачувување на нивото на односите, вели претседателот ...
| | веќе видена | слични

– Мене ми е многу жал за тоа, но Хрватска можеше да реагира само со иста реципрочна мерка, кон српскиот дипломат во Загреб. Што правел хрватскиот дипломат? ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Повикувајќи се на тројца анонимни функционери во Тел Авив, Политико денеска објави дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден му дала на ...
сите 309 | | | веќе видена

Американската амбасадорка во Скопје Анџела Агелер е една од добитничките на награда од претседателот на САД Џо Бајден за исклучителни услуги на американскиот ...
сите 131 | | | веќе видена

Не мислам дека сето ова може да добие политичка конотација и не би смеело да добие, затоа што се работи за две грозоморни убиства, особено ако се има предвид ...
сите 129 | | | веќе видена

Поминато е повеќе од еден милениум од животот и творештвото на Климент Охридски, но неговата заслуга не само што не е заборавена, туку преставува свет аманет ...
сите 72 | | | веќе видена

Во интервју за Република, Зоран Мустеровиќ даде психолошка анализа на случајот. Вања Ѓорчевска исчезна на 27 ноември, а подоцна беше утврдено дека девојчето е ...
сите 47 | | | веќе видена

Осомничениот напаѓач од Париз, кој минатиот викенд уби едно лице во близина на Ајфеловата кула, е обвинет за убиство и обид за убиство во врска со терористичка ...
сите 49 | | | веќе видена

СДСМ својот претседателски кандидат за изборите закажани на 24 април 2024 година ќе го бира преку дефинирана процедура, најдемократски. Актуелниот претседател ...
сите 153 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се шират разни завери за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски од Велес, а сега е формирана и една Фејсбук група која ...
сите 54 | | | веќе видена

 Извршителите на грозоморното убиство на 14 годишната Вања и 74 годишниот Панче се откриени и против нив се водат соодветни постапки. За неполни 7 дена ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија прогласи хрватски дипломат за персона нон грата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: