Битиќи: За повисоки плати во здравството и судството треба да се скратат пензиите и студентските оброци

Време зa читање: 2 минути Ако има поквалитетни услуги во здравството и ако во судовите предметите не чекаат со години, ќе има и повисоки плати. Но, треба да се ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи очекува набргу пред Владата да има предлог од работната група што треба да понуди решение за евентуално ...
| | веќе видена | слични

Битиќи: Намалувањето 1.260 функционерски плати нема да им ги зголеми платите на 135.000 административци Александра Спасеска 27.11.2023 / 14:56 Македонија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Работната група се уште нема предлог како да се намалат функционерските плати, но вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека во јавноста се ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 2 минути Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи денес порача дека е погрешно и нереално да се очекува дека со намалување на ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи денеска порача дека е погрешно, како што рече, очекувањето кое се креира дека со намалување на ...
| | веќе видена | слични

Намалувањето на платите на функционерите не е доволно за да се покрие зголемувањето на платите во јавниот сектор и ова според вицепремиерот Фатмир Битиќи е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Најголемиот број на корисници на електрична енергија не треба да се загрижени дека цената или ударот од било каква нова одлука ќе биде на нивен грб. Во блок ...
| | веќе видена | слични

„Алчноста е индивидуална категорија, која луѓето или ја имаат или ја немаат. Гледавме како никнуваат бели палати и различни објекти кои не вродија никаква ...
| | веќе видена | слични

Се плашам дека ако сега ги зголемиме платите за 10 или 15 посто за неколку месеци некои други ќе бараат исто зголемување. Штрајковите не се решение туку треба ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Таткото на девојчето денеска е приведен и ќе биде до утре задржан во полициска станица, а се расчистува сега да се види каква е неговата инволвираност во ...
сите 379 | | | веќе видена

На маргините на самитот на ОБСЕ, почесниот конзул на Малта во Северна Македонија, Кочо Анѓушев имаше работен доручек со министерот за надворешни и европски ...
сите 258 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека војните се инхерентно непредвидливи и дека „треба да се подготвиме и за лоши вести од Украина“. ...
сите 129 | | | веќе видена

Шпанската национална полиција во заедничка акција со цариниците во јужното пристаниште Алгесирас заплени речиси еден тон кокаин скриен во контејнери испратени ...
сите 37 | | | веќе видена

Полицијата доцна синоќа во Валандово приведе 50-годишна жена од градот затоа што физички го нападнала нејзиниот сопруг. За настанот бил известен јавен ...
сите 217 | | | веќе видена

„Јас сум пријател на еврејскиот народ и на Израел“, рекол поранешниот гувернер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер, нежно прегрнувајќи го 14-годишното израелско ...
сите 62 | | | веќе видена

Владејачката партија преку прес-конференцијата на портпаролката Богданка Кузеска денеска ги објави износите кои во наредниве 5 месеци, пред изборите, ќе ги ...
сите 253 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битиќи: За повисоки плати во здравството и судството треба да се скратат пензиите и студентските оброци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: