Столтенберг утре пристигнува во Скопје


3 копии

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува Турција и Унгарија да го ратификуваат членството на Шведска во Алијансата без натамошно одложување, ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО не прогнозира кога точно ќе се случи ратификацијата, но рече дека унгарската влада неколку пати потврдила дека нема да биде ...
| | веќе видена | слични

Актуелни безбедносни предизвици, војната во Украина и конфликтот на Блискиот Исток – ова се темите на дводневниот самит на НАТО. НАТО е загрижен за ситуацијата ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Брисел ќе учествува на состанок на шефовите на дипломатиите на земјите членки на НАТО, на кој меѓу ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Украина продолжува да нанесува „тешки загуби“ на Русија по некои од „најинтензивните борби“ од почетокот на војната во февруари 2022 година, изјави денеска ...
| | веќе видена | слични

Столтенберг: Украина успеа да врати 50 отсто од териториите преземени од Русија Филип Здравески 27.11.2023 / 16:47 Свет Украина продолжува да и нанесува големи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Украина продолжува да и нанесува големи загуби на Русија, која е ослабена политички, економски и воено, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс ...
| | веќе видена | слични

„Минатата година Украина ги доби битките за Киев, Харков и Херсон, а оваа година продолжува да ѝ нанесува големи загуби на Русија“, рече Столтенберг пред ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг одржа прес-конференција во пресрет на дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По инцидентот во Собранието на Република Македонија, во кој пратеникот од редовите на партијата „Левица“, Борислав Крмов фрлаше амандмани врз потпретседателот ...
сите 182 | | | веќе видена

Руската амбасада во Бугарија соопшти дека бугарските власти дозволиле авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да прелета низ бугарскиот ...
сите 205 | | | веќе видена

Во Македонија постои законска пречка Кацарска јавно да го поддржува СДСМ, соопштува ВМРО-ДПМНЕ. Но, не постојат законски пречки Добрила Кацарска да си поднесе ...
сите 54 | | | веќе видена

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, го посети мостот кај Визбегово Скопско, а ЦУК упати повторно известување и покана до дел од ...
сите 36 | | | веќе видена

Ништо не било најдено во компјутерот на исчезнатата 14-годишна Вања, а од снимките од надзорните камери во мали бизниси кои се наоѓаат по трасата каде ...
сите 54 | | | веќе видена

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи очекува набргу пред Владата да има предлог од работната група што треба да понуди решение за евентуално ...
сите 140 | | | веќе видена

Утрово воведена е забрана движење на тешки товарни возила на патен правец Гостивар-Кичево преку планинскиот премин Стража. Како што информираат од АМСМ, ...
сите 202 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 23-годишна жена осомничена за лажно пријавување кривично дело. Како што информира Јавното ...
сите 42 | | | веќе видена

„Кина, која е привремен претседавач со Советот за безбедност на ОН овој месец, ќе одржи состанок на високо ниво за израелско-палестинското прашање на 29 ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Столтенберг утре пристигнува во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: