Неиздржливо е мала земја како нашата да субвенционира 80% од сметката за струја, вели Битиќи


Ќе се намалат субвенциите на сметките за струја. Од 80 ќе паднат на 60%, вели вицепремиерот Битиќи. Тоа е една од препораките на ММФ од каде рекоа дека наместо ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Согласно последните измени на Законот за енергетика, универзалниот снабдувач со електрична енергија на регулираниот пазар „ЕВН Хоум“ има обврска да ја пресмета ...
| | веќе видена | слични

Реализацијата на идејата на поранешниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев за изградба на голем батериски систем за чување на вишоците од струја ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Деновиве, повторно е актуелна темата за законската обврска – универзалниот снабдувач со електрична енергија да ја објави цената за потрошувачите, што во ...
| | веќе видена | слични

Наместо два пати годишно , од наредната година цената на струјата ќе се менува само еднаш годишно. Ова се дел од новите законски измени според кои повеќе нема ...
| | веќе видена | слични

Ова се дел од новите измени според кои повеќе нема да се прават корекции на цените во декември и јуни. Од РКЕ соопштија дека енергетските компании своите ...
| | веќе видена | слични

Немањето на стратегија за рударството и енергетиката како клучен сегмент за секоја држава, и погрешните политики во оваа област нанесоа голема штета како на ...
| | веќе видена | слични

Левица: Државната „ЕСМ продажба“ да ја преземе лиценцата од „ЕВН хоум“ Александра Спасеска 27.11.2023 / 14:36 Македонија Деновиве, повторно е актуелна темата ...
| | веќе видена | слични

Владата го подготви новиот пакет антикризни мерки. Утре треба да помине на седница. Според првичните информации, со него ќе бидат опфатени 400 илјади луѓе. За ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бојкотот на дел од делегациите на говорот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, неговите обвинувања кон Западот дека го уништува ОБСЕ, како и ...
сите 482 | | | веќе видена

Жолто известување е глобално полициско предупредување за исчезнато лице. Објавен е за жртви на киднапирања од родители, криминални киднапирања (киднапирања) ...
сите 193 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 232 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД за Европа и ...
сите 251 | | | веќе видена

МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на знамето на ...
сите 93 | | | веќе видена

Клиниката за гинекологија и акушерство објави дека вчера во сигурните раце на мама и на тато, дома заминале четирите бебиња од Штип, малата принцеза Леонтина и ...
сите 40 | | | веќе видена

Присуството на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на состанокот на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Скопје не укажува дека односот ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неиздржливо е мала земја како нашата да субвенционира 80% од сметката за струја, вели Битиќи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: