ПОЗИТИВНА ПРОМЕНА: Аналитичарите на „Рабобанк“ очекуваат пад на цените на храната во 2024 година

„Рабобанк“, специјализирана холандска банка за храна и агробизнис, во својата годишна прогноза за 2024 година објави дека вкупната инфлација на цените на ...
| | веќе видена | слични

Стотици илјади тони кафе и какао складирани во магацините на ЕУ се во опасност да бидат уништени како резултат на законот на блокот за уништување на шумите, ...
| | веќе видена | слични

Швајцарија се покажа како имуна на високите поскапувања на храната во споредба со другите земји во светот. Просечната годишна инфлација во 2022 година изнесува ...
| | веќе видена | слични

Во септември во однос на август годинава во Хрватска е намалено производството на кравјо сирење за 12,6 отсто, кајмак за 14 отсто, млеко за пиење за 10,8 отсто ...
| | веќе видена | слични

Први кои традиционално се погодени од падот на потрошувачката и затворањето на пазарот за време на економски кризи се производителите од дрвната индустрија во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шеќерот ширум светот се тргува по највисоки цени од 2011 година, главно поради пониските глобални залихи откако невообичаено сувото време ги оштети жетвите во ...
| | веќе видена | слични

Временските обрасци на Ел Нињо ги туркаат глобалните залихи на шеќер на најниско ниво во последните 14 години, предизвикувајќи стоката да се тргува по ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На маргините на самитот на ОБСЕ, почесниот конзул на Малта во Северна Македонија, Кочо Анѓушев имаше работен доручек со министерот за надворешни и европски ...
сите 258 | | | веќе видена

Таткото на девојчето денеска е приведен и ќе биде до утре задржан во полициска станица, а се расчистува сега да се види каква е неговата инволвираност во ...
сите 79 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека војните се инхерентно непредвидливи и дека „треба да се подготвиме и за лоши вести од Украина“. ...
сите 129 | | | веќе видена

Шпанската национална полиција во заедничка акција со цариниците во јужното пристаниште Алгесирас заплени речиси еден тон кокаин скриен во контејнери испратени ...
сите 37 | | | веќе видена

Полицијата доцна синоќа во Валандово приведе 50-годишна жена од градот затоа што физички го нападнала нејзиниот сопруг. За настанот бил известен јавен ...
сите 217 | | | веќе видена

„Јас сум пријател на еврејскиот народ и на Израел“, рекол поранешниот гувернер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер, нежно прегрнувајќи го 14-годишното израелско ...
сите 62 | | | веќе видена

Владејачката партија преку прес-конференцијата на портпаролката Богданка Кузеска денеска ги објави износите кои во наредниве 5 месеци, пред изборите, ќе ги ...
сите 253 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОЗИТИВНА ПРОМЕНА: Аналитичарите на „Рабобанк“ очекуваат пад на цените на храната во 2024 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: