Бесими: Поволни 50 милиони евра за МСП, Владата активно работи на поддршка на домашните компании

Владата обезбеди пристап до нови 50 милиони евра поволни средства за домашните компании од Банката за развој на Советот на Европа (ЦЕБ). Ова е дел од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) соопшти дека ќе одобри заем од 9 милиони евра за поддршка на млади претприемачи, за отворање нови бизниси и за ...
| | веќе видена | слични

Средствата ќе се нудат преку ПроКредит Банка. Два милиона евра се заем од програмата на ЕБОР Youth in Business (YiB) и се наменети за поддршка на локалните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Затворањето на родовиот јаз е клучно за одржливиот раст и развој на економијата, со неговото затворање ќе се искористи целосниот потенцијал за поттикнување на ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути „Народната банка особено ги цени, ги вреднува и ги поддржува иницијативите коишто ја поткрепуваат посилната вклученост на младите во ...
| | веќе видена | слични

Жените водат само 30 проценти од бизнисите во државата, главно само мали компании. Помалку од 50 проценти се активни на пазарот на труд. Жените во Македонија ...
| | веќе видена | слични

Бранка Настеска од „Настеска ЛБ консталтинг и финансии“ е добитник на наградата најдобра жена претприемач во категоријата на микро компании, Хајрули Душурини ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска беше дел од панел дискусијата „Улогата на националните, регионалните и локалните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Таткото на девојчето денеска е приведен и ќе биде до утре задржан во полициска станица, а се расчистува сега да се види каква е неговата инволвираност во ...
сите 376 | | | веќе видена

На маргините на самитот на ОБСЕ, почесниот конзул на Малта во Северна Македонија, Кочо Анѓушев имаше работен доручек со министерот за надворешни и европски ...
сите 258 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека војните се инхерентно непредвидливи и дека „треба да се подготвиме и за лоши вести од Украина“. ...
сите 129 | | | веќе видена

Шпанската национална полиција во заедничка акција со цариниците во јужното пристаниште Алгесирас заплени речиси еден тон кокаин скриен во контејнери испратени ...
сите 37 | | | веќе видена

Полицијата доцна синоќа во Валандово приведе 50-годишна жена од градот затоа што физички го нападнала нејзиниот сопруг. За настанот бил известен јавен ...
сите 217 | | | веќе видена

„Јас сум пријател на еврејскиот народ и на Израел“, рекол поранешниот гувернер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер, нежно прегрнувајќи го 14-годишното израелско ...
сите 62 | | | веќе видена

Владејачката партија преку прес-конференцијата на портпаролката Богданка Кузеска денеска ги објави износите кои во наредниве 5 месеци, пред изборите, ќе ги ...
сите 253 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесими: Поволни 50 милиони евра за МСП, Владата активно работи на поддршка на домашните компании

Од:
До кого (е-маил):
Порака: