Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција


Одборот на директори на OpenAI го ангажира коосновачот на „Твич“, Емет Шир, како привремен извршен директор, известува „ Аксиос“ цитирајќи извор запознаен со ...
| | веќе видена | слични

И покрај позитивните аспекти што вештачката интелигенција може да му ги донесе на светот, Бил Гејтс во минатото зборуваше за ризиците што вештачката ...
| | веќе видена | слични

Мултимилијардерот Бил Гејтс верува дека брзиот напредок на вештачката интелигенција ќе им овозможи на луѓето да ја намалат работната недела на само три дена, ...
| | веќе видена | слични

Во неодамнешниот поткаст со Тревор Ноа, милијардерот Бил Гејтс говорел за вештачката интелигенција и влијанието кое таа би можела да го има врз работата на ...
| | веќе видена | слични

Компаниите што досега ја тестираа четиридневната работна недела се сосема задоволни од резултатите, а задоволни се и нивните вработени. Се покажа дека ...
| | веќе видена | слични

Технологијата можеби нема да ги замени луѓето, но може да овозможи тридневна работна недела, навел милијардерот и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс во ...
| | веќе видена | слични

Платите на програмерите се доста високи, при што инженерите со вештачка интелигенција заработуваат од 8% до 12,5% повеќе од нивните колеги кои не се специфични ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Брзиот напредок на вештачката интелигенција може да им овозможи на луѓето да ја намалат својата работна недела на само три дена, ...
| | веќе видена | слични

Технологијата можеби нема да ги замени луѓето, но може да овозможи тридневни работни недели, тврди милијардерот и основач на Мајкрософт, Бил Гејтс. Тој на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По инцидентот во Собранието на Република Македонија, во кој пратеникот од редовите на партијата „Левица“, Борислав Крмов фрлаше амандмани врз потпретседателот ...
сите 161 | | | веќе видена

ЈП за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта известува дека поради обилни врнежи од снег на патниот правец Гостивар – Кичево, преку ...
сите 154 | | | веќе видена

Во Македонија постои законска пречка Кацарска јавно да го поддржува СДСМ, соопштува ВМРО-ДПМНЕ. Но, не постојат законски пречки Добрила Кацарска да си поднесе ...
сите 54 | | | веќе видена

Либанското шиитско движење „Хезболах“ соопшти дека почнало да плаќа отштета на земјоделците и другите луѓе чиј имот е оштетен во судирите и огнот со Израел ...
сите 117 | | | веќе видена

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи очекува набргу пред Владата да има предлог од работната група што треба да понуди решение за евентуално ...
сите 147 | | | веќе видена

Неколку сообраќајници во Скопје денеска ќе бидат затворени како дел од генералната проба во пресрет на 20. Министерски совет на ОБСЕ што од среда до петок ќе ...
сите 117 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 23-годишна жена осомничена за лажно пријавување кривично дело. Како што информира Јавното ...
сите 42 | | | веќе видена

Ништо не било најдено во компјутерот на исчезнатата 14-годишна Вања, а од снимките од надзорните камери во мали бизниси кои се наоѓаат по трасата каде ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Потрес во компанијата што го лансира ChatGPT, Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: