Промоција на книгите „Неправилен ритам“ и „Радио“ на Љупчо Јолевски и разговор со авторот


Во вторник, 21 ноември 2023 година во Europe House во Струмица, со почеток од 19:00 часот ќе се одржи промоцијата на книгите „Неправилен ритам“ и „Радио“ на ...
| | веќе видена | слични

Станува збор за сублимат од нашиот живот во музичка и поширока смисла. Јас и татко ми Петар бевме пред се многу добри другари, па потоа татко и син, ученик и ...
| | веќе видена | слични

Ова издание претставува епилог на целокупната досегашна уметничка кариера на Манасијески, во која се документирани настаните од домашната и меѓународната ...
| | веќе видена | слични

„Чашуле: приказнувачот“ е интимна книга што истовремено и на научен и на личен начин го толкува творештвото на Коле Чашуле. Ја имав привилегијата, едно од оние ...
| | веќе видена | слични

Неодамна излезе од печат Монографијата посветена на големиот македонски уметник Јордан Манасијески од Охрид, чиј автор е проф. д-р Владимир Величковски. Ако се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Осомничениот за убиствата на Вања Ѓурчевска и Панче Жежовски од Велес, Љупчо Палевски, кој е во притвор во Турција, доколку има добар адвокат, може комплетно ...
сите 402 | | | веќе видена

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески, ќе биде претседател ба Собранието за време на 100-те дена техничка влада пред редовните ...
сите 286 | | | веќе видена

Цела недела помина откако македонската јавност беше потресена од веста за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот Панче Жежовски ...
сите 299 | | | веќе видена

Тоа што СДС отвора разно разни теми со цел да дефокусираат од трагичната смрт на малата Вања и велешанецот Панче, говори дека сакаат да сокријат пропусти во ...
сите 145 | | | веќе видена

Катерина Атанасова, директорка на ОУ „Ј.Х.песталоци“, за хрватскиот весник Недељног iизјавила дека утрото кога Вања не дошла на настава, класната се јавила кај ...
сите 95 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Европската унија денеска ќе разговараат за можните следни чекори како одговор на кризата на Блискиот Исток, вклучително и ...
сите 245 | | | веќе видена

Израелските сили привеле палестински цивили, главно мажи, во Газа за време на двата месеци од војната, според членовите на семејствата и групи за човекови ...
сите 244 | | | веќе видена

МВР соопшти дека вчера (9.12.2023) во 13 часот, 44 годишниот гостиварец Т.М. пријавил дека на ул.„Илинденска“ во Гостивар, едно лице со патничко возило „голф ...
сите 180 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промоција на книгите „Неправилен ритам“ и „Радио“ на Љупчо Јолевски и разговор со авторот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: