Костадиновска-Стојчевска: Македонската културна дипломатија е подготвена да одговори на глобалните предизвици

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска се обрати на отворањето на Годишната меѓународна научна конференција на УКЛО 2023 во Битола, каде што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Само два дена по официјалната промоција оштетен е муралот „Василичарска епопеја“ во Вевчани, проект на академските сликари Ангелина Спировска и Владо Муковски, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска остро го осуди вандалскиот чин на оштетување на муралот „Василичарска епопеја“ во центарот на Вевчани, ...
| | веќе видена | слични

Вандалскиот чин го осуди министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, според која, монументалното дело е израз на почит кон вевчанската традиција, ...
| | веќе видена | слични

Веќе е оштетен муралот „Василичарска епопеја“ на академските сликари Ангелина Спировска и Владо Муковски, иако беше промовиран пред само два денови во центарот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Одбележувајќи го Светскиот ден на детето, министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, заедно со деца од социјално ранливи семејства беа денешна ...
| | веќе видена | слични

За најмладата и најискрена публика беше изведена претставата "Зрното грашок и принцезата" во режија на Срѓан Јанакијевиќ. „Сите деца се подеднакво важни и ...
| | веќе видена | слични

„Василичарска епопеја“ е насловен муралот насликан на објект во центарот на Вевчани, од академските сликари Ангелина Спировска и Владо Муковски, со поддршка на ...
| | веќе видена | слични

„Василичарска епопеја“ е првиот мурал кој го разубави Вевчани. Според министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска ова монументално уметничко дело ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По преземени опсежни мерки и активности од страна на полициски службеници од СВР Скопје, денеска (03.12.2023) во околината на Скопје е пронајдено безживотното ...
сите 331 | | | веќе видена

На маргините на самитот на ОБСЕ, почесниот конзул на Малта во Северна Македонија, Кочо Анѓушев имаше работен доручек со министерот за надворешни и европски ...
сите 126 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека војните се инхерентно непредвидливи и дека „треба да се подготвиме и за лоши вести од Украина“. ...
сите 126 | | | веќе видена

Шпанската национална полиција во заедничка акција со цариниците во јужното пристаниште Алгесирас заплени речиси еден тон кокаин скриен во контејнери испратени ...
сите 37 | | | веќе видена

Полицијата доцна синоќа во Валандово приведе 50-годишна жена од градот затоа што физички го нападнала нејзиниот сопруг. За настанот бил известен јавен ...
сите 217 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски утре напладне во Собранието на Република Северна Македонија ќе одржи лидерска средба со претседателите на парламентарните ...
сите 314 | | | веќе видена

Владејачката партија преку прес-конференцијата на портпаролката Богданка Кузеска денеска ги објави износите кои во наредниве 5 месеци, пред изборите, ќе ги ...
сите 253 | | | веќе видена

Во израелските напади во Појасот Газа во изминатите 24 часа се убиени најмалку 700 луѓе, соопшти портпарол на Хамас, пренесува ДПА. Портпаролот рече дека многу ...
сите 308 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Костадиновска-Стојчевска: Македонската културна дипломатија е подготвена да одговори на глобалните предизвици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: