УКЛО обедини научници од различни области во справувањето со глобалните предизвици

Универзитетот „Св. Климент Охридски“ - Битола организира Меѓународен научен собир на тема: „Мултидисциплинарен пристап кон целите за одржлив развој“ што УКЛО ...
| | веќе видена | слични

Животот и делото на Борис Џонов-Џони, кој целиот свој живот го посветил на борбата за национална слобода и обединување на македонскиот народ, е тема на ...
| | веќе видена | слични

Грција изгради цела приказна за својата славна антика и хеленизмот, иако денешните Грци немаат никакви допирни точки со античките Грци, туку античката приказна ...
| | веќе видена | слични

Институтот за историја и археологија при Факултетот за образовни науки во Штип, по повод десетгодишнината од постоењето ја организира Првата научна ...
| | веќе видена | слични

Здружението „Кластер за туризам“, во соработка Градскиот музеј на Крива Паланка, организираше национална научна конференција „Градец – природа, историја, ...
| | веќе видена | слични

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска се обрати на отворањето на Годишната меѓународна научна конференција на УКЛО 2023 во Битола, каде што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, се врати во Москва, ...
сите 532 | | | веќе видена

Мораме со сета сила да ја скршиме Газа, без компромис, без договор, вели и зраелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир. „За доброто на децата ...
сите 354 | | | веќе видена

Две тинејџерки, Елефтерија С. (13) и Екатерини П. (14) од Калитеа, Грција, исчезнале вчера попладне откако наводно влегле во такси и се упатиле кон непозната ...
сите 214 | | | веќе видена

Вујко на момчињa кои ги ослободи палестинската терористичка група Хамас, вели дека милитантите ги гореле децата со цел ако избегаат, по изгорениците да ги ...
сите 332 | | | веќе видена

Медиумите пишуваат дека има заговор за уништување на водачот на палестинската терористичка група Хамас, Јахја Синвар. Тој ги води преговорите за размена на ...
сите 100 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека му кажал на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека е време Шведска да стане членка на ...
сите 113 | | | веќе видена

„После Димитар Ковачевски, највисока плата зема најнеспособниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски. Спасовски месечно за својата неспособност зема ...
сите 365 | | | веќе видена

 Детали петок, 01 декември 2023 Четирите мали борци од Штип, кои се родија во 31-вата гестациска недела и имаа околу 1.200 грама, конечно се пуштени од ...
сите 11 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УКЛО обедини научници од различни области во справувањето со глобалните предизвици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: