Пендаровски: Судовите добро да ја проучат пресудата од Стразбур за Јанакиески, потребни се реформи

Пресудата на Европскиот суд за човекови права треба добро да биде проучена од судовите, велат за А1он од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, откако ...
| | веќе видена | слични

Политичкиот притисок кон неистомислениците и кон ВМРО-ДПМНЕ започна со самото стапување на оваа Влада на власт и преку т.н. СЈО со креирање на сомнителни ...
| | веќе видена | слични

Вишиот јавен обвинител вчера на јавна седница пред Апелациониот суд Скопје за случајот „Талир 2“ предложи првостепената пресуда да биде укината и предметот да ...
| | веќе видена | слични

„По едно барање за судија на апелационен суд изречена му е дисциплинска мерка намалување на платата од 20% од месечната плата на судија во траење од 6 месеци“, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

До нашиот портал пристигнаа документи, за кои свиркачот тврди дека се дел од образложенијата кои адвокатскиот тим на ВМРО-ДПМНЕ ги доставил до Апелација, а со ...
| | веќе видена | слични

Судијата Енвер Беџети од Апелациониот суд Скопје, за кого под притисок на јавноста Судскиот совет отиде во контрола и утврди дека 9 месеци го чувал предметот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Адвокатскиот тим на ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог до Апелациониот суд Скопје за укинување на пресудата на Основниот кривичен суд Скопје за познатиот предмети ...
| | веќе видена | слични

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет КОКЖ – 157/22, во јавноста познат како ТНТ, на нејавена седница на ден 16.11.2023 година, ги уважи ...
| | веќе видена | слични

Измените на Кривичниот законик на чекор да го спасат ВМРО-ДПМНЕ од конфискација на партиското седиште, а екс премиерот Груевски од уште една пресуда. Вишото ...
| | веќе видена | слични

 Со тоа најверојатно ќе пропадне и одлуката за конфискација на седиштето на партијата. Денеска пред апелациониот суд вишиот јавен обвинител побара судот да ја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

САД му одговори на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека целата Газа мора да остане палестинска земја. Портпаролот на Советот за национална безбедност на ...
сите 672 | | | веќе видена

Не можам да бидам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави вицепремиерката и министерка за надворешни работи на ...
сите 471 | | | веќе видена

Неколку дена трае потрагата по девојче кое исчезна во Скопје. „Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања ...
сите 272 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упати честитки и изрази на почит кон сите учесници во Оперативната акција „ОБСЕ 2023”, востановена по повод ...
сите 106 | | | веќе видена

Снежно невреме има во Германија, Австрија и Швајцарија, а според најавите во Хрватска на планините се очекува да наврне половина метар снег. Региони на ...
сите 237 | | | веќе видена

Вујко на момчињa кои ги ослободи палестинската терористичка група Хамас, вели дека милитантите ги гореле децата со цел ако избегаат, по изгорениците да ги ...
сите 81 | | | веќе видена

Во Клубот на пратеници почна средбата на премиерот Димитар Ковачевски и министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска со претставници на ...
сите 129 | | | веќе видена

Ковачевски грчевито се бори криминализираната ДУИ да има премиер, нека трепне два пати ако е киднапиран, реагира ВМРО-ДПМНЕ откако премиерот денес рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Медиумите пишуваат дека има заговор за уништување на водачот на палестинската терористичка група Хамас, Јахја Синвар. Тој ги води преговорите за размена на ...
сите 309 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски: Судовите добро да ја проучат пресудата од Стразбур за Јанакиески, потребни се реформи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: