ММФ: Народната банка соодветно ја затегна монетарната политика и придонесе за значително забавување на инфлацијата


„Народната банка презеде соодветни мерки за затегнување на монетарната политика коишто осигурија преполовување на инфлацијата во однос на ланскиот максимум“, ...
| | веќе видена | слични

Државата за следната година испланира буџет од 5,5 милијарди евра, кој е поголем за 5,8 отсто од годинeшниот и е речиси еднаков на половина од домашниот бруто ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кој ќе добие најмногу пари од буџетот следната година, или кој во државната администрација ќе има најмногу пари за трошење во текот на 2024 година. Од буџетот ...
| | веќе видена | слични

Нормално е секоја година државната каса да биде поголема затоа што економијата расте, а и потребите на самата држава. Но, она што загрижува е реализацијата на ...
| | веќе видена | слични

Во услови на наплив на популизам од страна на владата на ДУИ и СДСМ не може да се очекува стабилизирање, а камо ли намалување на јавниот долг во Република ...
| | веќе видена | слични

Кратење на буџетот за млади на Агенцијата за млади и спорт, намалени средства за наука и помал буџет за Министерството за животна средина и просторно планирање ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За Владата се работи за развоен и одржлив буџет кој ќе обезбеди фискалната одржливост. За опозицијата пак се работи за напумпан и нереален предлог-буџет кој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Израелските одбранбени сили потврдија дека Хамас предал две жени со двојно, руско и израелско, државјанство на Црвениот крст во Појасот Газа. – Според ...
сите 448 | | | веќе видена

Хамас вели дека е подготвен да започне преговори за ослободување на заробените израелски војници – откако ќе бидат ослободени сите жени и деца. Сепак, велат ...
сите 182 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 183 | | | веќе видена

МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на знамето на ...
сите 93 | | | веќе видена

Клиниката за гинекологија и акушерство објави дека вчера во сигурните раце на мама и на тато, дома заминале четирите бебиња од Штип, малата принцеза Леонтина и ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ММФ: Народната банка соодветно ја затегна монетарната политика и придонесе за значително забавување на инфлацијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: