Стразбур против ЦИА е невозможна мисија

Адвокатите на Ел Масри сметаат дека Македонија му ги ускратила правата, а македонската страна со дијаметрално спротивен став - бараат тужбата да биде поништена Заврши сослушувањето на Калед Ел Масри во Стразбур. Судот и јавноста останаа кратки за откривањето на идентитетот и најавеното сведочење на екс македонскиот министер. Сведокот останува анонимен, имало само писмена изјава. Негодувања имаше и кај судиите, хрватската судијка Нина Вајиќ ја стави и под знак прашалник валидноста на една ваква изјава, која меѓу другото, не им била доставена на македонските власти. Адвокатите на Ел Масри сметаат дека Македонија му ги ускратила правата, а македонската страна со дијаметрално спротивен став - бараат тужбата да биде поништена. Владата на Република Македонија, преку застапникот пред Судот, владиниот агент Костадин Богданов, го изнесе својот став дека жалбата на Ел Масри пред Европскиот суд е недопуштена според членот 35, односно не ги исполнува критериумите според Европската конвенција за човекови права. ...
| | веќе видена | слични

Македонската судијка Мирјана Лазарова-Трајковска побарала да биде изземена од случајот „Масри“, за кој треба да одлучува Големиот судски совет на Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Улогата на македонски национален судија ја презел нејзиниот дански колега, кој е дел од 17-члениот состав на овој совет. Засега се непознати причините за повлекувањето на нашата европска судијка, но неофицијално се дознава дека тоа е, наводно, поради нејзини претходни контакти со некои од сведоците што се појавуваат во постапката. Вчера се обидовме телефонски да ја контактираме Лазарова-Трајковска, но таа беше недостапна за коментар, а не одговори ни на СМС-порака. Но, веста, во телефонски разговор од Стразбур, ни ја потврди скопскиот адвокат Филип Медарски, кој е бранител на тужителот-германскиот државјанин од либанско потекло Калед Ел Масри. „Точно е дека македонската судијка побарала изземање, но не сме официјално известени кои биле причините за такво нешто. Улогата на национален судија на завчерашното прво ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стразбур против ЦИА е невозможна мисија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: