Место 7, само 5 години затвор за Љубе

Апелација одлучи: Казната на Љубе Бошкоски е намалена за две години, дознаваме неофицијално од судски извори. Скопска апелација одлучи да ја намали 7-годишната казна затвор на 5 години, изречена за незаконско финансирање на предизборна кампања. Адвокатскиот тим не ја примил пресудата и затоа не можат да ја потврдат и коментираат.
| | веќе видена | слични

Обединети за Македонија смета дека со намалување на казната за лидерот на партијата Љубе бошкоски од седум на пет години, судот само докажа дека е продолжена рака на извршната власт. Партијата бара судска одлука... Обединети за Македонија смета дека со намалување на казната за лидерот на партијата Љубе бошкоски од седум на пет години, судот само докажа дека е продолжена рака на извршната власт. Партијата бара судска одлука со која, велат, правдата ќе биде задоволена, а нивниот лидер ослободен.
| | веќе видена | слични
5 копии

Пред Врховниот и пред Судот за човекови права во Стразбур одбраната на Љубе Бошкоски ќе ја бара правдата во случајот Кампања. Откако скопска Апелација му ја намали затворската казна од 7 на 5 години, адвокатот на Бошкоски и натаму не е задоволен, јави „Прес24“. Прекршени се сите права на обвинетиот Бошкоски во постапката. Ние ќе одиме понатаму, најпрво пред Врховниот, а ќе поднесеме и апликација до Судот во Стразбур, вели Владо Ракочевиќ , адвокат на Бошкоски. За него е нејасно како е намалена казната на Бошкоски, кога тие воопто и не барале намалување, туку целосно укинување на пресудата. Ние не сме барале преиначување на казната, бидејќи таму нема дело. Љубе Бошкоски е осуден без дело, вели Ракочевиќ. Љубе Бошкоски е осуден за злоупотреба на службената положба и за незакнско финансирање на предизбборната кампања. Полицијата го уапси на 6 јуни, ден после изборите, пред ресторанот „Воденица“ со 100.000 евра во кеш.
| | веќе видена | слични
2 копии

Жалба во Врховниот суд ќе поднесат адвокатите на Љубе Бошкоски за второстепената пресуда на Апелациониот суд, кој ја намали казната на претседателот на Обединети за Македонија од 7 на 5 години затвор. Според адвокатот Константин Кратовалиев, во Апелација казната е намалена иако адвокатите во жалбата не го побарале тоа, туку се барало да се преиспита целиот процес и да се поништи казната. - Ние никогаш не сме се жалеле на казната но судот во диспозитивот наведува дека ја прифаќа нашата жалба, но ние се жалевме на кривичното дело, односно дека тоа воопшто не било сторено - вели Кратовалиев. Како мерки за ублажување на казната судот зел предвид дека Бошковски е семеен човек кој досега не бил осудуван за други кривични дела, но со овие мерки според Кратовалиев казната можела да се намали и до 3 години. - За едното дело казната е од 5 до 3 години, а за другото дело од 6 месеци до 30 дена, според одредбите од законот - вели Кратовалиев за Телма.
| | веќе видена | слични

Апелација ги намалила двете казни за Бошкоски – незаконското финансирање на кампањата на четири години и шест месеци и злопотребата на овластувањата на една година. Вкупната казна е пет. Адвокатите ја примија пресудата – коментираат дека е нејасно зошто апелација напишала дека делумно ги уважува жалбите, а само интервенирала во висината на казните. Жалбите укажувале дека нема кривично дело, а не дека казната е висока. Апелација за да не ја укине, иако имало докази затоа, анализираат адвокатите, пристапила кон ублажување. Но и таму не сакале судиите до крај да ја намалат, иако имале можност. Една година истекува. Бошкоски има уште четири во Идризово, ако претходно Врховен не пресуди поинаку затоа што адвокатите ќе бараат вонредно преиспитување на пресудата.
| | веќе видена | слични

Адвокатите на Љубе Бошковски најавија дека случајот `Кампања` ќе оди и пред Врховниот суд, но и во судот за човекови права во Стразбур. Адвокатите се прашуваат како е можно судиите да ги отфрлат сите забелешки за кои се жалеле, а ја намалиле казната иако во тој дел не поднеле жалба. казната е намалена бидејќи во предвид од страна на судиите во предвид се земени што Бошкоски е семеен човек, татко на три деца, неосудуван, возраста и држењето пред судот. `Пресудата е преиначена во однос на одлуката за казната. За првото кривично дело, злоупотреба на службената положба и овластувањата една година затвор, а за другото кривично дело, злоупотреба на срдбата за финансирање на кампањата 4 години и шест месеци затвор изречена е единствена казна затвор од пет години. Е сега, важно е што ние за казната воопшто не сме се жалеле. Ние не сме можеле да се жалиме за казната бидејќи Љубе Бошковски нема ништо сторено за кривично да одговара`, вели Владимир Ракочевиќ, адвокат на Бошкоски. Инаку Љубе Бошковски беше осуден ...
| | веќе видена | слични

Случајот „Кампања“ ќе оди и пред Врховниот суд, но и во судот за човекови права во Стразбур. Ова го најавија адвокатите на Љубе Бошкоски кои претпладнево ја подигнаа пресудата од Кривичниот суд. Најавија жалба на пресудата од Апелација со која казната му беше намалена од 7 на 5 години затвор, но останува дека Бошкоски е виновен. На адвокатите не им е јасно како судиите ги отфрлиле сите забелешки за кои се жалеле, а ја намалиле казната иако во тој дел не поднеле жалба. Судиите пак, во пресудата ги земале како олеснителни околности тоа што Бошкоски е семеен човек, татко на три деца, неосудуван, возраста и држењето пред судот. „Пресудата е преиначена во однос на одлуката за казната. За првото кривично дело, злоупотреба на службената положба и овластувањата една година затвор, а за другото кривично дело, злоупотреба на срдбата за финансирање на кампањата 4 години и шест месеци затвор изречена е единствена казна затвор од пет години. Е сега, важно е што ние за казната воопшто не сме се жалеле. Ние не ...
| | веќе видена | слични

Бараа повторување на постапката, добија само намалување на затворската казна. Адвокатите на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, разочарано констатираат дека по намалувањето на казната на 5 години затвор, подготвени се да се жалат и во Судот за човекови права во Стразбур. Убедени се дека нивниот клиент не сторил кривично дело со земањето 130.000 евра од донатор. Од вкупно три донации, Бошкоски парите во два наврати ги земал пред почеток на изборната кампања и по завршување на изборите. Осуден е за злоупотреба на средства во изборна кампања. Преиспитување на одлуката ќе се бара и од Врховниот суд. Бошкоски во Апелација рече дека е политички затвореник, а тој е на дното понижен и згазен. Останува во „Идризво“ да ја издржи казната затвор. Откако се извини на Груевски, на неговата мајка, на Мијалков, судските процеси за клевета против него беа повлечени инаку требаше да плати огромна сума на пари. Сега му останува само судскиот процес во Хрватска каде ќе му се суди за „Раштански лозја“. Миле ...
| | веќе видена | слични

Апелациониот суд интервенирал во двете кривични дела во пресудата за Бошкоски. Според информации од адвокатскиот тим, едната казна за делото „незаконско финансирање на кампања“ сега е 4 ипол години, а за делото „злоупотреба на службената положба“ една година. Заедничка казна која ја одредил судот е пет години. Адвокатите ја примија пресудата и се очекува коментар во текот на денот. Во нивните првични реакции забележуваат дека тие воопшто не барале намалување на казната, туку ослободителна пресуда со заклучок дека нема кривично дело. Нејасно им е зошто Бошкоски е прогласен за виновен, а при тоа му се намалува казната. Судот, намалувањето на казната ја правда со мерките за ублажување - дека Бошкоски е семеен човек, дека е возрасен и дека претходно не бил осудуван.
| | веќе видена | слични

Апелацискиот суд вчера го потврди делото за кое на лидерот на Обединети за Македонија му беше изречена затворска казна, но ја намали за две години, од седум на пет години затвор, јавува телевизијата „Телма“. Сопругата на Бошкоски е незадоволна и вели дека тоа е уште една потврда дека станува збор за политичка пресуда. При донесувањето на пресудата, Апелацискиот суд ги зел предвид возраста на Бошкоски, фактот што тој е неосудуван и семеен човек. Адвокатите на Бошкоски ќе ја обжалат пресудата, а доколку не биде уважена пред Врховниот суд, правдата ќе ја бараат во Стразбур. Бошкоски беше уапсен на 6 јууни минатата година ден по изборите, осуден е за незаконско финансирање на изборната кампања. OhridNews
| | веќе видена | слични

Останато

Потрагата по исчезнатите во уривањето на мостот во Џенова заврши во текот на ноќта, пренесуваат агенциите. Откако во болница во Џенова почина романски возач на ...
сите 223 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се уште тактизира околу конечниот став на партијата за референдумот во септември. Лидерот Христијан Мицкоски сега вели дека прво ќе се консултира со ...
сите 159 | | | веќе видена

Хроничното недостасување на финансии за научно истражувачки проекти од областа на науката и образованието без оглед дали се од научен, технички или ...
сите 47 | | | веќе видена

Владата вo среда на седница ќе ја утврди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања. Иако вчера истече рокот за министерствата да достават информации ...
сите 130 | | | веќе видена

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи ...
сите 45 | | | веќе видена

„Имаме случај каде сомневањата се дека СДСМ, Сојуз на борци на НОВ и Сојуз на синдикати на Македонија во Куманово изнајмуваат на правни субјекти, имот кој е во ...
сите 229 | | | веќе видена

Во црквата „Света Софија“ вечер во рамки на фестивалот Охридско лето ќе настапат баритонот Горан Начевски, пијанистката Јасна Аврамовска, обоистот Васил ...
сите 76 | | | веќе видена

Владата денеска се пофали дека создала услови за вработување на 586 лица. Министерката за труд и социјална работа, Мила Царовска уверува дека тоа се должи на ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Место 7, само 5 години затвор за Љубе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: