Брамерц: Ратко Младиќ ќе има фер судење

3 копии

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц изјави вечерва дека е уверен оти Ратко Младиќ ќе има фер судење, со оценка дека станува збор за „мошне важно“ судење со оглед на тоа дека тоа е продолжение на процеси, кои се веќе водени пред Трибуналот. - Верувам и уверен сум дека тој ќе има фер судење. Ова е Трибунал, кој секој случај го зема поединечно, ние ќе претставиме докази и убедени сме дека доказите ќе одат во прилог на тоа дека треба да се сноси индивидуална и командна одговорност, рече Брамерц во интервју за ТВ Б92. Тој оцени дека станува збор за „мошне важно судење“, со оглед на ставот на Обвинителството дека Младиќ како највисок командат на босанските Срби, со Радован Караџиќ, кого го нарече „архитект на политиката на етничко чистење“, бил дел од истиот злосторнички чин. - Беа потребни 17 години за Младиќ да биде уапсен и секако дека би било подобро пред судиите да се најде многу порано. Се надеваме дека Караџиќ и Младиќ заедно ќе се најдат пред судиите на Трибуналот, но знаете дека тоа не ...
| | веќе видена | слични

Судскиот совет на Хашкиот трибунал вчера на неопределено време го одложи судењето против бившиот командант на силите на Република Српска Ратко Младиќ, поради пропусти на обвинителството во процедурата на обелоденувањето на тужбата Тој го уважи барањето на одбраната, претставувањето на доказите и сослушувањето на првите сведоци да се одложат поради дополнителни подготовки. Претставувањето првично беше закажано за 29 мај, јави Танјуг. Хашкото обвинителство вчера на вториот ден од воведното излагање се фокусираше на масакрот во Сребреница во 1995 година. Обвинителството го посочи Младиќ како директно одговорен за Сребреница, зашто, според него, „само војска што била строго контролирана од самиот врв можела успешно да ги изврши убиствата на 7.000 лица за само четири дена“. - Силите на Младиќ во јули 1995 година ги протерале цивилите од Сребреница и убиле околу 7.000 мажи и деца. Жените, децата и постарите лица едвај живуркале во бегалските логори. Тоа беше и остана геноцид - изјави обвинителот Питер Меклоски.
| | веќе видена | слични

Убиства, силувања, изгладнување и мачење. Тоа се злосторствата за кои се обвинува Младиќ. Обвинителот вчера ги читал изјавите на сведоците од кои сите ги полазеле морници. "Припадниците на ВРС ги исполниле наредбите со неверојатна дисциплина и многу ефикасно. Во Сребреница во четири дена убиени се 7000 мажи и момчиња во потполна тајност, а тоа е навистина неверојатно", рекол обвинителот. Тој рекол дека обвинителството ќе обезбеди докази за тоа дека Младиќ заповедал со силите кои ги направиле овие злосторства кои довеле до елиминација на муслиманските жители во Сребреница и геноцид и дека во текот на злосторствата самиот Младиќ бил таму на теренот. Обвинителот го цитирал Младиќ: "Ова снимај го слободно. Нека видат нашите Срби што им направивме, како ги средивме Турците. Во Подриње ги истепавме Турците. Да не ги чуваат Американците, Англичаните, Украинците и Канаѓаните, а сега и Холанѓаните, истото ќе се случеше и во Сребреница." Обвинителството покажало делови од снимките од Поточара и ...
| | веќе видена | слични

Воведниот збор во судскиот процес против Ратко Младиќ заврши, а доказната постапка е одложена. Изнесувањето на доказите беше планирано за 29-ти мај, но е одложено поради грешка на обвинителството. Претседавачкиот судија Алфонс Ори рече дека исказот на првиот сведок ќе биде одложен, поради тоа што обвинителството направило грешка, доцнејќи со предавањето на доказите на одбраната. Одбраната на Младиќ поради тоа бараше доказната постапка да биде одложена за шест месеци. Ори посочи дека судиите се‘ уште го анализираат „спектарот и целосното влијание“ на грешката. Ори уверува дека ќе се обиде да утврди нов датум за процесот „колку што е можно поскоро“. Обвинителите веќе ги признаа грешките што дозволиле да се случат и не приговорија против одложувањето на процесот. Младиќ им порачал на муслиманите дека можат да опстанат или да исчезнат Во последниот дел од завршните зборови, обвинителот Питер Меклоски рече дека командантот на војската на Република Српска бил „опседнат со уништување на муслимани“. ...
| | веќе видена | слични

На вториот ден од процесот кој во Хаг се води против Ратко Младиќ обвинителството имаше воведен збор, по што судењето е одложено на неодредено време. Судијата Алфонс Ори денеска изјави дека процесот се одлага како последица на „значителните грешки при откривањето“ на доказите, што обвинителите са должни да им ги предадат на одбраната на Младиќ. Одбраната бараше одложување на 6 месеци за дополнителни подготовки. Не е прецизирано кога процесот ќе продолжи. Денешното излагање на обвинителството беше фокусирано на Сребреница. Обвинителот Питер Меклоски рече дека Младиќ бил опседнат со идејата за уништување на Муслиманите. Доказната постапка на обвинителството ќе се занимава со утврдување на одговорноста на Ратко Младиќ во операцијата во која за неколку дена се убиени повеќе од 7 000 Муслимани а од Сребреница е протерано целокупното муслиманско жителство. Обвинителот најави дека за Сребреница ќе сведочат 11 мажи кои преживеале и со чија помош се пронајдени масовните гробници. Говорот од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Судијата Алфонс Ори кој во Меѓународниот трибунал во Хаг претседава со советот во процесот против генерал Ратко Младиќ, денеска, на неопределено време го одложи изнесувањето на доказите, што беше планирано за крајот на месецот, пренесоа американските медиуми. Одлуката беше изнудена заради „грешки“ на обвинителите. Судијата Ори денеска изјави дека го одлага процесот против Младиќ пред Меѓународниот трибунал за воени злостроства во поранешна Југославија како последица на „значителните грешки при откривањето“ на доказите, што обвинителите са должни да им ги предадат на одбраната на Младиќ. Тој посочи дека судиите се уште го анализираат „спектарот и целосното влијание“ на грешката. Ори уверува дека ќе се овиде да утврди нов датум за процесот „колку што е можно поскоро“. Обвинителите веќе ги признаа грешките што ги дозволиле и не приговорија против одложувањето на процесот. Одбраната на Младиќ побара одложување на предметот за шест месеца.
| | веќе видена | слични

Почетокот на судењето на Ратко Младиќ во БиХ се следи со големо внимание и различни емоции. Иако долго го чекаа судењето, многу преживеани сметаат дека ниту една пресуда на Младиќ не може да ја задоволи правдата. Денеска (17.05.) во Хашкиот трибунал продолжува судењето на Ратко Младиќ, кога ќе биде завршен воведниот збор на обвинителството. Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц вчеравечер изјави дека е уверен оти Ратко Младиќ ќе има фер судење, оценувајќи дека станува збор за „мошне важно“ судење, со оглед на тоа дека тоа е продолжение на процеси, кои се веќе водени пред Трибуналот. Обвинителството е на став дека Младиќ, како највисок командант на босанските Срби, со Радован Караџиќ, кого Брамерц го нарече „архитект на политиката на етничко чистење“, бил дел од истиот злосторнички чин. Случувањата во хашката судница вчера (16.05.) членките на здружението „Мајките од Сребреница“ имаа намера да ги следат во Меморијалниот комплекс Поточари, но непосредно пред телевизискиот пренос во ...
| | веќе видена | слични

Хашкото обвинителство денеска во продолжението на уводните зборови на судењето на Ратко Младиќ ја истакна одговорноста на воениот командант на Војската на Република Српска (РС) за Сребреница, нагласувајќи дека „само војска која строго се контролира од самиот врв би можела успешно да изврши убиство на 7.000 луѓе за само четири дена“. Обвинителството најавува дека ќе докаже дека Младиќ командувал со силите и бил „лично на теренот и лично вмешан“ во злосторствата во Сребреница. - Силите на Младиќ во јули 1995 година ги протерале цивилите од Сребреница и убиле околу 7.000 мажи и момчиња. Жените, децата и повозрасните лица едвај преживувале во бегалските кампови, Тоа беше и останува геноцид, изјави обвинителот Питер Меклоски. Според него, по 17 години истрага доказите за ова злосторство се толку бројни што се неоспорни - од 11 до 14 јули се убиени околу 7.000 луѓе, додека 5.977 се ексхумирани од масовните гробници поврзани со Сребреница. Обвинителот најави изведување на „многубројни сведоци од редовите на ...
| | веќе видена | слични

Во Хаг продолжува судењето на поранешниот водач на босанските Срби, воениот командант Ратко Младиќ. Обвинителството е фокусирано на геноцидот во Сребреница. Се вели дека повеќето од преживеаните биле уапсени и транспортирани до местата каде што војниците на Младиќ пукале за да ги убијат и погребаат. - Ќе покажеме дека Младиќ е лично одговорен за смртта на жртвите, изјави обвинителот Петар МекКласки. - Ова слободно сними го. Нека видат нашите Срби што имаме направено. Како што им направивме на Турците. На Дрина ги суредивме Турците. Да не ги заштитеа Американците, Англичаните, Украинците и Канаѓаните во Сребреница, одамна ќе отстраневме од оваа област, се зборовите на Младиќ, искажани во август 1994 година, кои се користат како доказ. Синот Ратко Младиќ, пак изјавил дека е горд на улогата која ја имал неговиот татко во војната во Босна. (Крај)
| | веќе видена | слични

Злосторствата што силите на босанските Срби ги извршиле за време на војната во Босна биле дел од планот српското население да се оддели од несрпското, етнички да се исчисти територијата што Србите ја сметале за своја, да се поврзат српските територии во Босна и да им се осигури врската со Србија ХАШКИОТ ОБВИНИТЕЛ ГРУМ НА СУДЕЊЕТО ПРОТИВ БИВШИОТ ГЕНЕРАЛ Прстите на Ратко Младиќ биле вмешани во сите злосторства над несрпското население во Босна, изјави вчера обвинителот Дермот Грум во почетокот на судењето против бившиот воен лидер на Република Српска. Обвинителот оцени оти злосторствата на силите на Младиќ во некои делови на Босна достигнале ниво на геноцид. Според Грум, Младиќ го држел Сараево „на дланка“ од 1992 до 1995 година, подложувајќи го населението на кампања на терор со гранатирање и снајперски оган. - Нема сомнение дека Младиќ, со овластување од Радован Караџиќ, го контролирал гранатирањето на Сараево - изјави Грум. Обвинителот цитираше закана што Младиќ му ја упатил на еден офицер на УНПРОФОР: ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 135 | | | веќе видена

Плановите на Техеран за зголемување на производството на ураниум, всушност, се политичка порака, напиша во вторникот на „Твитер“ постојаниот претставник на ...
сите 163 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 90 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 51 | | | веќе видена

Шкотскиот актер Алекс Фернс (50), кој го глуми незгодниот рудар во серијата „Чернобил“ на HBO, вели дека и неговиот вујко Роберт Степенсон починал по несреќата ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брамерц: Ратко Младиќ ќе има фер судење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: