Пикраменос се пошегува со своето презиме

Панајотис Пикраменос, кој денеска го доби мандатот за составување на Влада на Грција по професија е правник. Тој е роден во 1945 година во Атина, каде и заврши Правен Факултет, а магистрира во Франција. Пикраменос од 1976 година е именуван во Државниот совет, а во 2007 година именуван е за заменик претседател на високиот административен орган, а две години подоцна ја презема претседателската функција. Во периодот од 1991 до 1993 година е советник на тогашниот премиер Константинос Мицотакис. Зборува англиски, француски и германски јазик. Женет е и има една ќерка. - Прочитав во весниците дека поради презимето сум најсоодветен за премиер, се пошегува Пикраменос откако го доби мандатот од претседателот Каролос Папуљас. Пикраменос во превод значи огорчен. Пикераменос ќе положи заклетва како службен премиер вечерва, а неговата влада утре. Новиот кабинет ќе организира нови парламентарни избори на 17 јуни.
| | веќе видена | слични

Грците повлекоа 700 милиони евра од банките, од изборите на 6-ти мај, кои не дадоа влада. Гувернерот на централната банка, Јоргос Провопулос, предупреди дека „стравот може да се претвори во паника“ во неделите пред новите избори кои може да предизвикаат излегување на Грција од еврозоната. [Ројтерс] Неоформувањето коалициска влада од страна на раскараните политички партии во Грција, по изборите без разрешница од 6-ти мај, доведе до тоа претседателот Каролос Папуљас да ја стави земјата во рацете на привремена администрација, до новите избори на 17-ти јуни. Привремениот водач, претседателот на Советот на државата, Панајотис Пикраменос, кој е исто така и судија, ќе се бори да ја одржи смиреноста во земјата додека растат стравувањата дека политичката нестабилност би можела да ја исфрли Грција од еврозоната. Караниците околу мерките за штедење -- поддржани од некогаш доминантните конзервативци на Нова демократија и социјалистите на ПАСОК, но отфрлени од другите пет парии што освоија доволно гласови за да добијат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчката привремена влада, на чие чело е премиерот Панајотис Пикраменос, денеска положила заклетва, а нејзината главна цел е да организира нови избори на 17-ти јуни, по неуспехот на повеќедневните преговори за формирање на нова коалициона влада. Членовите на кабинетот положиле заклетва пред атинскиот и сегрчки архиепискор Јеронимус. Претходно рано утрото бил соопштен составот на новата влада која е составена од 16 министри, во која не се предвидени заменици на министрите. Преодната влада во Атина ја сочинуваат најмногу универзитетски професори, поранешни министри и дипломати. За министер за финансии е именуван Јоргос Занијас, еден од клучните учесници во преговорите околу враќањето на грчкиот долг. Новиош шеф на дипломатијата е Петрос Моливијатис, додека на чело на министерството за внатрешни работи ќе биде Антонис Маникатис. Најавена е седница на грчкиот парламент, кој е распуштен во април пред мајските избори. Грчкиот претседател Карлос Папуљас му го доверил мандатот за состав на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пратениците на новиот грчки Парламент денеска положија заклетва. Дваесет и еден пратеник на екстремно десничарската партија „Златна зора“, кои влегоа во Парламентот марширајќи како војници, ќе ги заземат само за еден ден своите места заедно со пратениците од уште шест други политички партии. Парламентот ќе биде распуштен утре за да се распишат новите избори, кои треба да се одржат на 17 јуни.
| | веќе видена | слични
3 копии

"Грчката службена Влада од 16 члена денеска положи заклетва и ќе управува со земјата се до одржувањето на новите избори на 17 јуни. Кабинетот, кој вклучува дипломати, професори и поранешни министри, нема да може да носи важни одлуки до јунските избори. Покрај тоа заклетва положија и 300-те членови од Парламентот, на само еден ден пред да биде распуштен поради претстојното гласање. Заклетва положија и 21 пратеник на неонацистичката партија „Златна зора“, кои во Парламентот влегоа марширајќи како војници. "
| | веќе видена | слични

Министер за надворешни работи ќе биде 83-годишниот дипломат Петрос Моливиjатис. Како министер за финансии е избран Јоргос Заниас, додека министер за одбрана Франгос Франгулис. Владата брои 16 министри без премиерот. Нема да има заменик-министри. Поголем дел од министрите се поранешни раководители на сектори, вработени во судството и универзитетски професори, кои се слабо познати на пошироката јавност. Според грчкиот Устав, службената влада има единствена цел да обезбеди спроведување на предвремени парламентарни избори, кои е предвидено да се одржат на 17 јуни. Таа не може да донесува закони, ниту да презема било какви обврски пред меѓународните партнери и организации.
| | веќе видена | слични

Грција денес доби службена влада составена од 16 министри, во главно високи функционери и универзитетски професори, чија задача ќе биде да ја водат земјата до новите парламентарни избори. Панајотис Пикраменос, кој беше именуван за премиер, денес заедно со министрите во новата влада положи заклетва. Членовите на кабинетот положија заклетва пред атинскиот и сегрчки архиепископ Јеронимус. Изборите на 6 мај завршија неуспешно, не овозможија формирање на самостална влата ниту пак формирање на коалициона. Привремената влада е составена од университетски професори, еден генерал во пензија, еден дипломат. За министер за финансии е именувам Јоргос Занијас, поранешен шеф на економскиот совет и еден од клучните преговарачи за планот за враќање на грчкиот долг. На местото шеф на дипломатија е поставен 83 годишниот Петрос Моливијатис, кој оваа функција ја вршеше во период од 2004 го 2006 година. Поранешниот шеф на генералштабот на грчката војска Франгос Франгулис е именуван за нов министер за одбрана. Според грчкиот ...
| | веќе видена | слични

Грција назначи виш судија за премиер на привремената влада на државата до следните избори идниот месец. Шефот на државниот совет, 67 годишниот Панајотис Пикраменос, даде заклетва дека ќе биде на чело на владата, но нема да може да прави било какви обврзувачки договори се до новото гласање на 17 јуни. Овој потег преставува привремено решение заради политичката криза во Грција, која го доведува во прашање континуираното учество во заедничката валута на Европската Унија. Долготрајната политичка неизвесност во земјата ги загрижи меѓународните кредитори, како и самите Грци. Грчкиот претседател, Каролос Папуљас, ги предупреди политичките лидери дека заради нивните расправии по изборите на 6 мај, од банкарските депозити биле повлечени околу 1 милион евра. Иако немало редици во банките, во Атина, по изборите, Грците постепено ги повлекувале своите заштеди, во текот на изминатите 2 години, откако започна финансиската криза во земјата и или ги испраќале во странство или ги чуваат во своите домови. На изборите, кои се ...
| | веќе видена | слични

„Господин Провопулос ми кажа дека немало паника, туку голем страв кој може да прерасне во паника“, изјави грчкиот претседател Каролос Папуљас по средбата со шефот на Централната банка Јоргос Провопулос кој го информирал дека само во понеделникот грчките штедачи повлекле од банките околу 700 милиони евра, стравувајќи од можна девалвација доколку земјата ја напушти еврозоната. x ​​ Ако нешто добро може да се каже од неуспехот да се формира влада тогаш тоа е што им се нуди шанса на грците да етаблираат политичка сигурност. Без сигурно владејачко мнозинство, нема политичка стабилност, а без тоа инвеститорите ќе ја избегнуваат Грција. Фајненшал тајмс. Папуљас и со предупредување дека јуни би можело да биде трагичен месец, бидејќи Грција се соочува со банкрот доколку меѓународните доверители се откажат од спасувачкиот пакет. Аналитичарите се согласуваат дека Грците всушност се двоумат како да продолжат натаму. Големото мнозинство е за откажување на болните мерки за штедење потребни за да се добијат ...
| | веќе видена | слични

Aтина, 17 мај - Панајотис Пикраменос формира службена влада на Грција, која ќе ја води земјата до новите парламентарни избори на 17 јуни. Во новат аслужбена влада министер за надворешни работи ќе биде 83-годишниот дипломат Петрос Моливиjатис. Како министер за финансии е избран Јоргос Заниас, додека министер за одбрана Франгос Франгулис. Владата брои 16 министри без премиерот, а нема заменик-министри. Поголем дел од министрите се поранешни раководители на сектори, вработени во судството и универзитетски професори, кои се слабо познати на пошироката јавност. Според грчкиот Устав, службената влада има единствена цел да обезбеди спроведување на предвремени парламентарни избори, кои е предвидено да се одржат на 17 јуни. Таа не може да донесува закони, ниту да презема било какви обврски пред меѓународните партнери и организации. Министрите положија заклетва денеска во 10 часот по локално време.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 677 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 520 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Посветете им внимание на приоритетните обврски и дозволете си малку одмор. Во љубовниот живот лесно го губите интересот за партнерот. ...
сите 146 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 103 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 216 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 173 | | | веќе видена

Никола ГРУЕВСКИ Со жалење ги проследувам настапите на некои македонски политичари како последните на Стево Пендаровски, актуелен Претседател на Македонија. ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пикраменос се пошегува со своето презиме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: