Грција оди на нови избори

Кабинетот на претседателот Каролос Папуљас за утре најави нова средба на лидерите на најголемите партии, со цел избор на привремена влада, која ќе ги организира новите избори. Нејзината моќ е ограничена и со единствена цел - за еден месец да организира нови избори. Политичките лидери ниту денеска, по четири часовна расправа, не успеаа да изнајдат компромис за формирање заедничка влада. Фактот што и најголемиот оптимист во преговарачкиот процес, лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос, оцени дека немањето шанси за постигнување консензус, говори за тоа колку се оддалечени ставовите на партиите. Тој ги обвини другите партии дека ги ставиле партиските интереси пред националните, одбивајќи да формираат коалициска влада. “За жал, земјата за само неколку дена повторно оди кон избори и под полоши услови. Должноста на секој Грк е да го прочита записникот од денешната средба“, рече Венизелос На средбата учествуваа лидерите на Нова Демократија, СИРИЗА, ПАСОК, Независните Грци“ и Демократската левица. “Комунистичката ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчката привремена влада, на чие чело е премиерот Панајотис Пикраменос, денеска положила заклетва, а нејзината главна цел е да организира нови избори на 17-ти јуни, по неуспехот на повеќедневните преговори за формирање на нова коалициона влада. Членовите на кабинетот положиле заклетва пред атинскиот и сегрчки архиепискор Јеронимус. Претходно рано утрото бил соопштен составот на новата влада која е составена од 16 министри, во која не се предвидени заменици на министрите. Преодната влада во Атина ја сочинуваат најмногу универзитетски професори, поранешни министри и дипломати. За министер за финансии е именуван Јоргос Занијас, еден од клучните учесници во преговорите околу враќањето на грчкиот долг. Новиош шеф на дипломатијата е Петрос Моливијатис, додека на чело на министерството за внатрешни работи ќе биде Антонис Маникатис. Најавена е седница на грчкиот парламент, кој е распуштен во април пред мајските избори. Грчкиот претседател Карлос Папуљас му го доверил мандатот за состав на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пратениците на новиот грчки Парламент денеска положија заклетва. Дваесет и еден пратеник на екстремно десничарската партија „Златна зора“, кои влегоа во Парламентот марширајќи како војници, ќе ги заземат само за еден ден своите места заедно со пратениците од уште шест други политички партии. Парламентот ќе биде распуштен утре за да се распишат новите избори, кои треба да се одржат на 17 јуни.
| | веќе видена | слични
5 копии

"Грчката службена Влада од 16 члена денеска положи заклетва и ќе управува со земјата се до одржувањето на новите избори на 17 јуни. Кабинетот, кој вклучува дипломати, професори и поранешни министри, нема да може да носи важни одлуки до јунските избори. Покрај тоа заклетва положија и 300-те членови од Парламентот, на само еден ден пред да биде распуштен поради претстојното гласање. Заклетва положија и 21 пратеник на неонацистичката партија „Златна зора“, кои во Парламентот влегоа марширајќи како војници. "
| | веќе видена | слични

Министер за надворешни работи ќе биде 83-годишниот дипломат Петрос Моливиjатис. Како министер за финансии е избран Јоргос Заниас, додека министер за одбрана Франгос Франгулис. Владата брои 16 министри без премиерот. Нема да има заменик-министри. Поголем дел од министрите се поранешни раководители на сектори, вработени во судството и универзитетски професори, кои се слабо познати на пошироката јавност. Според грчкиот Устав, службената влада има единствена цел да обезбеди спроведување на предвремени парламентарни избори, кои е предвидено да се одржат на 17 јуни. Таа не може да донесува закони, ниту да презема било какви обврски пред меѓународните партнери и организации.
| | веќе видена | слични

Грција денес доби службена влада составена од 16 министри, во главно високи функционери и универзитетски професори, чија задача ќе биде да ја водат земјата до новите парламентарни избори. Панајотис Пикраменос, кој беше именуван за премиер, денес заедно со министрите во новата влада положи заклетва. Членовите на кабинетот положија заклетва пред атинскиот и сегрчки архиепископ Јеронимус. Изборите на 6 мај завршија неуспешно, не овозможија формирање на самостална влата ниту пак формирање на коалициона. Привремената влада е составена од университетски професори, еден генерал во пензија, еден дипломат. За министер за финансии е именувам Јоргос Занијас, поранешен шеф на економскиот совет и еден од клучните преговарачи за планот за враќање на грчкиот долг. На местото шеф на дипломатија е поставен 83 годишниот Петрос Моливијатис, кој оваа функција ја вршеше во период од 2004 го 2006 година. Поранешниот шеф на генералштабот на грчката војска Франгос Франгулис е именуван за нов министер за одбрана. Според грчкиот ...
| | веќе видена | слични

Грција назначи виш судија за премиер на привремената влада на државата до следните избори идниот месец. Шефот на државниот совет, 67 годишниот Панајотис Пикраменос, даде заклетва дека ќе биде на чело на владата, но нема да може да прави било какви обврзувачки договори се до новото гласање на 17 јуни. Овој потег преставува привремено решение заради политичката криза во Грција, која го доведува во прашање континуираното учество во заедничката валута на Европската Унија. Долготрајната политичка неизвесност во земјата ги загрижи меѓународните кредитори, како и самите Грци. Грчкиот претседател, Каролос Папуљас, ги предупреди политичките лидери дека заради нивните расправии по изборите на 6 мај, од банкарските депозити биле повлечени околу 1 милион евра. Иако немало редици во банките, во Атина, по изборите, Грците постепено ги повлекувале своите заштеди, во текот на изминатите 2 години, откако започна финансиската криза во земјата и или ги испраќале во странство или ги чуваат во своите домови. На изборите, кои се ...
| | веќе видена | слични

Aтина, 17 мај - Панајотис Пикраменос формира службена влада на Грција, која ќе ја води земјата до новите парламентарни избори на 17 јуни. Во новат аслужбена влада министер за надворешни работи ќе биде 83-годишниот дипломат Петрос Моливиjатис. Како министер за финансии е избран Јоргос Заниас, додека министер за одбрана Франгос Франгулис. Владата брои 16 министри без премиерот, а нема заменик-министри. Поголем дел од министрите се поранешни раководители на сектори, вработени во судството и универзитетски професори, кои се слабо познати на пошироката јавност. Според грчкиот Устав, службената влада има единствена цел да обезбеди спроведување на предвремени парламентарни избори, кои е предвидено да се одржат на 17 јуни. Таа не може да донесува закони, ниту да презема било какви обврски пред меѓународните партнери и организации. Министрите положија заклетва денеска во 10 часот по локално време.
| | веќе видена | слични

"Новиот премиер на Грција е Панајотис Пикраменос. Тој ќе ја извршува оваа функција до 17 јуни, кога ќе се одржат парламентарни избори. Овие избори се одржуваат по втор пат, поради тоа што никој од политичките лидери неуспеа да состави коалиција и да формира Влада. Новиот премиер Пикраменос денес положи заклетва а во владата ќе има 16 министри, кои што ќе немаат свои заменици. Во владата ќе учествуваат дипломати, професори и поранешни министри. Тие нема да можат да носат закони ниту да презема било какви обврски на меѓународен план. Шеф на грчката дипломатија ќе биде Петрос Моливиjатис Со оглед на тоа што оваа владата има значително ограничен простор за дејствување, не се очекува значителен напердог во разговорите за спорот со името со Република Македонија. На парламентарните избори кои што се одржаа пред две недели најмногу гласови имаше Нова Демократија на Андонис Самарас, а потоа следуваше коалицијата на радикалната левица СИРИЗА. Трети на изборите беа социјалистите од ПАСОК, а во парламентот ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот народ на новите избори ќе биде одговорен за судбината на својата земја и морада биде свесен за последиците од гласањето - Жозе Мануел Баросо Грција ќе оди на нови избори на 17 јуни, а дотогаш со државата ќе раководи преодна влада на чело со Панајотис Пикраменос, претседател на Државниот совет на Грција, управен орган и врховен управен суд на земјата. Грчкиот претседател Каролос Папуљас вчера му го врачи мандатот за формирање преодна влада на судијата Пикраменос откако лидерите на партиите што влегоа во парламентот по изборите на 6 мај не успеаја да договорат владејачка коалиција. Шефовите на Нова демократија и на ПАСОК, Андонис Самарас и Евангелос Венизелос, предложиле преодната влада повторно да ја предводи Лукас Пападимос, но комунистите го отфрлиле нивниот предлог, пренесуваат грчките медиуми. Грците на 6 мај ги казнија партиите што ги прифатија строгите мерки на штедење во замена за спасувачките пакети на ЕУ и на ММФ - Нова демократија и ПАСОК. За вистински победник на изборите беше прогласена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Апсолутно никогаш Изборниот законик не бил услов за кој било друг закон да биде усвоен во ова Собрание, туку тоа беа сосема паралелни процеси кои се одвиваа со ...
сите 453 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО ДПМНЕ, Благица Ласовска изјави дека п о диктат на екс премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, а по формално барање на техничкиот премиер ...
сите 371 | | | веќе видена

Зоран Заев брза да донесе Закон за јавно обвинителство за да не може скандалозните аудио бомби да се користат против него на суд, тврди портпаролот на ...
сите 142 | | | веќе видена

Прес- конференција на Кирил Колемишевски, претседател на комисија за економија на СДСМ: “СДСМ успешно ги реализира економските политики, посветени на тоа како ...
сите 272 | | | веќе видена

Епидемијата на Ковид-19 е приоритет за Кина, но невозможно е да се предвиди каде ќе се шири вирусот понатаму, изјави генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом ...
сите 300 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 320 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција оди на нови избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: