Прашање на неделата: Граѓаните велат не треба да се донесе Закон со кој ќе се амнестираат осудените на помали затворски казни за полесни кривични дела

„Слободен печат“ минатата недела спроведе анкета меѓу своите читатели на прашањето „Дали треба да се донесе Закон со кој ќе се амнестираат осудените на помали ...
| | веќе видена | слични

На овој начин не се расчистуваат затворите и тоа ќе ви го каже секој што се занимава со кривично-правна материја. Имено, расчистување може да се случи само со ...
| | веќе видена | слични

Амнестијата е нужна, затворите се пренатрупани, но страдаат уставното и кривичното право – вака е ставот на учесниците на вчерашната дебата „Законот за ...
| | веќе видена | слични

Со законот за амнестија собранието презема улога на судска власт и страдаат уставното и кривичното право смета експертската јавност. Се прават измени кои се ...
| | веќе видена | слични

Ќе ги постигне ли зацртаните цели, најавената амнестија? Експертската фела има разбирање за проблемот со пренатрупаноста и лошите услови во затворите, но ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Измените на Законот за амнестија се нужни поради пренатрупаноста на затворите, но, Собранието мора да внимава колку и како ќе го користи исклучокот од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Амнестијата е нужна, затворите се пренатрупани, но страдаат уставното и кривичното право, бидејќи Собранието навлегува во судската власт, смета професорот по ...
| | веќе видена | слични

„Слободен печат“ минатата недела спроведе анкета меѓу своите читатели на прашањето „Дали граѓаните очекуваат повторно зголемување на цените на храната“. Според ...
| | веќе видена | слични

Со донесувањето на Законот за амнестија, Собранието упаѓа во сферата на казнената политика со одредени корекции. Прашањето е дали Собранието и во која мера ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Изборот за претседател на државата во Собрание не е услов за формирање идна владина коалиција, туку предлог, идеја за која бараме да се дискутира и да се ...
сите 416 | | | веќе видена

Шефот на украинската воена разузнавачка служба Кирил Буданов изјави дека рускиот опозициски лидер Алексеј Навални починал од природна смрт. „Веројатно ќе ве ...
сите 463 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека СДСМ уште еднаш ја докажале својата неспособност. Како што истакнуваат од партијата, помпезното пречекување на обрасци на граница ...
сите 357 | | | веќе видена

Владимир Блажев од ДНК преку фејсбук информира дека утре во 22 часот завршува лицитацијата на нивната награда Златна бубамара, за хуманитарната помош за ...
сите 193 | | | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека офанзивата во Рафа, дури и ако биде одложена поради прекинот на огнот, ќе му овозможи на Израел да ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прашање на неделата: Граѓаните велат не треба да се донесе Закон со кој ќе се амнестираат осудените на помали затворски казни за полесни кривични дела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: