Законот за амнестија доставен до Собранието, ќе се носи по скратена постапка

Законот за амнестија е доставен до Собранието и ќе се носи по скратена постапка. Премиерот Димитар Ковачевски е дециден дека Законот не е правен за личности, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Со граѓанскиот сектор и со медиумите, само може да се унапредуваат политиките за добро владеење, и вие сте нашиот партнер во сите напори што ги правиме како ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерката за политики за добро владеење, Славица Грковска жали за одлуката на Блупринт групата на граѓански организации за реформи во правосудството да ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Адвокатот Миле Наумовски од Скопје поднел иницијатива до Врховниот суд на Македонија во која бара утврдување на начелен став и начелно правно мислење за повеќе ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Самите измени на кривичниот законик лично сметам дека се штетни измени бидејќи се интервенираше во кривичните дела од областа на корупцијата или т.н ...
| | веќе видена | слични

„Слободен печат“ минатата недела спроведе анкета меѓу своите читатели на прашањето „Дали треба да се донесе Закон со кој ќе се амнестираат осудените на помали ...
| | веќе видена | слични

Граѓанските организации за реформи во правосудството ја напуштаат владината работна група која ги подготвува измените на новиот кривичен законик. Не сакаат да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ванчо Митев, адвокат, на својот фејсбук профил објави дека според неговите проценки, екстрадицијата на Љупчо Палевски-Палчо, кој е осомничен за свирепо убиство ...
сите 304 | | | веќе видена

Изборниот законик повторно ќе се менува согласно препораките на ОБСЕ/ОДИХР во предизборен период. Тоа го најави премиерот Димитар Ковачевски. Тој треба да се ...
сите 253 | | | веќе видена

Професорката од Факултетот за безбедност Светлана Николоска во „Клик Плус“ се произнесе и за еден друг аспект за случајот со убиството на Вања и на Панче. ...
сите 141 | | | веќе видена

Осомничениот напаѓач од Париз, кој минатиот викенд уби едно лице во близина на Ајфеловата кула, е обвинет за убиство и обид за убиство во врска со терористичка ...
сите 49 | | | веќе видена

СДСМ својот претседателски кандидат за изборите закажани на 24 април 2024 година ќе го бира преку дефинирана процедура, најдемократски. Актуелниот претседател ...
сите 116 | | | веќе видена

Според правните експерти со кои се консултиравме, исклучително е важно да не се дозволи каква било можност надлежните турски власти, поради нечии намерни или ...
сите 69 | | | веќе видена

Најдено е телото на 59-годишниот маж од Велес, за кого вчера медиумите јавија дека бил пријавен за исчезнат. Според информациите од полицијата, тој загинал во ...
сите 197 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се шират разни завери за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски од Велес, а сега е формирана и една Фејсбук група која ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Законот за амнестија доставен до Собранието, ќе се носи по скратена постапка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: