ЗГОЛЕМУВАЊЕТО НА ОСНОВНАТА КАМАТА УДИРА ВРЗ ЕКОНОМИЈАТА – Експертите предупредуваат: можен е раст на невработеноста


Неодмна Народна банка повторно се одлучи да ја затегне монетарната политика во земјава. Со последната одлука на НБРМ за зголемување на основната каматна ...
| | веќе видена | слични

Последното рангирање на рејтинг агенцијата „Фич“ која после четири години го врати нашето рангирање на „ББ+ стабилен“ покажува дека водиме економски издржани ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во услови на криза најважно е инвестициите да не застанат, а вие присутните тука сте тие кои најдобро го знаете тоа. Во таа насока Владата преку Законот за ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата и натаму останува висока, иако на хартија има благо намалување. Трошоците на живот во септември поголеми за 6.6%, споредено со истиот период лани. ...
| | веќе видена | слични

Владата преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите од неговото воведување до денес поддржа 919 компании со 100 милиони евра. За 6 години финансиската ...
| | веќе видена | слични

-Секогаш нешто може да се подобри и да се унапреди. Јас сум економист и сметам дека треба да го правиме она што е можно. Не можеме да водиме политики кои утре ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати пред речиси 500 претставници на деловната заедница корисници на поддршката од Владата за нови инвестиции преку Законот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи посочи дека токму поради свесноста на Владата за улогата на бизнисите постои Законот за финансиска поддршка на ...
| | веќе видена | слични

„Фич“ предупредува и на можни негативни последици од проектот за изградба на автопатите по должината на Коридорот 8 и 10д, пишува Блумберг адриа на ...
| | веќе видена | слични

Власта се фали, граѓаните се жалат. Замрзнувањето на цените и зголемувањето на каматите ќе придонесе за благ пад на инфлацијата, анализира кредитната Агенција ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бојкотот на дел од делегациите на говорот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, неговите обвинувања кон Западот дека го уништува ОБСЕ, како и ...
сите 684 | | | веќе видена

Хамас вели дека е подготвен да започне преговори за ослободување на заробените израелски војници – откако ќе бидат ослободени сите жени и деца. Сепак, велат ...
сите 558 | | | веќе видена

Жолто известување е глобално полициско предупредување за исчезнато лице. Објавен е за жртви на киднапирања од родители, криминални киднапирања (киднапирања) ...
сите 193 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 232 | | | веќе видена

Израелската војска (ИДФ) на социјалните мрежи објави тврдење дека го убила Мухамед Зубеиди, за кој рече дека бил командант на огранокот Џенин на Палестинскиот ...
сите 119 | | | веќе видена

МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на знамето на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗГОЛЕМУВАЊЕТО НА ОСНОВНАТА КАМАТА УДИРА ВРЗ ЕКОНОМИЈАТА – Експертите предупредуваат: можен е раст на невработеноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: