Работната група до крајот на месецов ќе подготви нов Кривичен законик - се враќа и делото „злоупотреба на службената положба“


Работната група која го подготвува новиот кривичен законик нема да дозволи неказнивост за злоупотреба на службената положба која произлезе по неодмана ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Блупринт групата на граѓански организации за реформи во правосудството соопшти дека се повлекува од понатамошно учество и давање придонес во процесот на ...
| | веќе видена | слични

Не сакаат да служат како декор во работните групи за законски измени ниту да даваат легитимитет на процеси со кои не се согласуваат. 7 те невладини од Блупринт ...
| | веќе видена | слични

Граѓанските организации за реформи во правосудството се повлекоа од учеството во изработката на новиот Кривичен законик. Според блупринт групата тие биле ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Работната група за изготвување на новиот Кривичен законик е самостојна во своето работење и до сега за ниту една одредба не е вршено влијание кај претседателот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за правда смета дека Блупринг групата не треба да избрзува со предвремено излегување од Работната група за изготвување на новиот Кривичен ...
| | веќе видена | слични

Вклученоста на граѓанскиот сектор не смее да служи како ‘декор’  и да се користи како алатка за давање на легитимитет на нелегитимното, велат од Брупринт ...
| | веќе видена | слични

Сведоци сме на дрска злоупотреба на европското знаменце и не смее да нè користат како алатка за давање легитимитет и да служиме како декор за измена на ...
| | веќе видена | слични

Во однос на ставот на БЛУПРИНТ сметаме дека не треба да се избрзува со постапките за предвремено излегување од работната група од причина што како што беше ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ – Блупринт групата во која членуваат седум невладини организации соопшти дека се повлекува од работната група и од изработката на новиот Кривичен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Западната дипломатија триумфираше на Самитот на земјите-членки на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) што се одржа во Скопје, велат ...
сите 684 | | | веќе видена

Во серијата написи во српските медиуми, каде грабнувањето и трагичното убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот велешанец Панче Жежовски е на сите ...
сите 318 | | | веќе видена

Портпаролот на УНИЦЕФ Џејмс Елдер изјави дека никој не се чувствува безбедно во јужниот дел на Појасот Газа бидејќи бомбите паѓаат на секои 10 минути и изрази ...
сите 153 | | | веќе видена

Огромна е тагата која не обвива по загубата на Вања, напиша премиерот Димитар Ковачевски на „Фејсбук”. „Изразувам најдлабоко сочувство до нејзиното семејство, ...
сите 81 | | | веќе видена

Во втората половина на декември пензионерите, учениците и студентите ќе ја добијат првата рата парична помош од државата, дел од последниот пакет антикризни ...
сите 151 | | | веќе видена

Поради поставени прашања од поголем број медиуми во врска со Љ.П., осомничен за убиствата на В.Ѓ. и П.Ж., за тоа какви пријави се поднесени против него во ...
сите 248 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работната група до крајот на месецов ќе подготви нов Кривичен законик - се враќа и делото „злоупотреба на службената положба“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: